powinieneś wiedzieć przy wysyłce palet za granicę

5 rzeczy, o których powinieneś wiedzieć przy wysyłce palet za granicę

powinieneś wiedzieć przy wysyłce palet za granicę

Jeszcze do niedawna wysyłka paczek za granicę zarezerwowana była wyłącznie dla wielkich korporacji, które na co dzień zajmowały się transportem towarów. Dziś to coraz popularniejsza usługa, z której korzystają także osoby niezwiązane na co dzień z logistyką. Wszystko za pomocą europalet, dzięki którym możemy przewozić nawet wielkogabarytowe i niestandardowe przesyłki. Coraz więcej firm kurierskich posiada w swojej ofercie taką możliwość. Zanim jednak nadasz taką paczkę, sprawdź, co powinieneś wiedzieć przy takiej usłudze. Przeczytaj 5 rzeczy, o których powinieneś wiedzieć przy wysyłce palet za granicę.

Kilka słów na początek

Przesyłki paletowe z każdym rokiem zyskują na popularności. Coraz więcej osób nadaje tym sposobem paczki nie tylko na terenie kraju, ale również poza jego granice. Dzięki coraz większej globalizacji jest to usługa stosunkowo tania i coraz szerzej dostępna. Zanim jednak nadamy swoje towary za pośrednictwem firmy kurierskiej, musimy dokładnie sprawdzić, które produkty możemy w ten sposób wysłać, jak je zapakować i kiedy dotrą na miejsce swojego przeznaczenia.

Pięć ważnych rzeczy, które powinieneś wiedzieć przy wysyłce palet za granicę

Kluczowe w całym procesie jest odpowiednie przygotowanie przesyłki tak, aby bezpiecznie dotarła do adresata. Musi być właściwie opakowana i umocowana na palecie, aby nie przesuwała się w trakcie transportu. W tym celu warto zapoznać się z rodzajami dostępnych palet, z których możemy skorzystać.

1/ Jakie rodzaje palet mamy do wyboru?

Paleta służąca do przewożenia towarów występuje w kilku rozmiarach. To ważna informacja, ponieważ transportowane dobra muszą zostać właściwie zapakowane, a rozmiar palety dobrany do wymiarów paczki.

Wyróżniamy cztery podstawowe wymiary palet:

  • najmniejsza – EUR1/EPAL o wymiarach 1200x800x144 centymetrów;
  • EUR6/EPAL6 o wymiarach 800x600x144 centymetrów;
  • palety przemysłowe EUR2/EPAL2 o wymiarach 1200x1000x144 centymetrów;
  • EUR3/EPAL3 o wymiarach 1000x1200x144 centymetrów.

Wymiary zostały opracowane i zaakceptowane przez Europejskie Stowarzyszenie Palet EPAL. Standaryzacja rozmiarów pozwala na lepsze zaplanowanie wysyłki. Dzięki nim z góry wiemy, jakie mamy możliwości. Wybierając spośród dostępnych opcji, możemy zapakować nasze towary w sposób optymalny i poręczny.

2/ Przygotowanie towarów do wysyłki

Wysyłając przesyłkę paletową za granicę, musimy pamiętać, że to po stronie nadawcy leży odpowiedzialność za prawidłowe jej zapakowanie. Sam transport oraz bezpieczeństwo po drodze znajdują się w gestii przewoźnika. Jednak odpowiedni sposób zapakowania palety stanowi obowiązek firmy czy osoby, która wysyła paczkę.

Warto także zwrócić uwagę, że planując wysyłkę, musimy wziąć również pod uwagę to, w jaki sposób przesyłka trafi do kuriera. Większość przewoźników przyjeżdża pod wskazany adres, aby ją odebrać, jednak w przypadku towarów na palecie, trzeba także uzgodnić sposób zapakowania ich na samochód. To bardzo ważne, ponieważ w sytuacji, gdy kierowca nie będzie miał jak przenieść paczki, może okazać się, że usługa będzie niemożliwa.

Na szczęście większość wielkogabarytowych przesyłek odbieranych jest za pomocą wózków widłowych lub podnośników, które kierowcy zwykle mają na samochodzie. Mimo tego należy jednak pamiętać, że ten aspekt całego przedsięwzięcia również musi być dokładnie przemyślany i zaplanowany.

powinieneś wiedzieć przy wysyłce palet za granicę

3/ Czy warto inwestować w przesyłkę międzynarodową?

Dotychczas wysyłka międzynarodowa była bardzo droga i mało firm mogło sobie na nią pozwolić, nie mówiąc już o osobach prywatnych. W ostatnich latach wiele się w tym temacie zmieniło. Usługa ta stanowczo staniała, przez co stała się bardziej dostępna. Czy jednak faktycznie opłaca się wysyłać przesyłki paletowe za granicę?

Spadek cen zawdzięczamy w dużej mierze konkurencji. Im większe zainteresowanie usługą, tym więcej firm chcących odpowiedzieć na to rosnące zapotrzebowanie. Dzięki temu zapłacimy mniej. Oznacza to również, że możemy wybrać tę ofertę, która najbardziej nam odpowiada.

Oczywiście największy wpływ na cenę będzie miała waga, rozmiary oraz zawartość przesyłki. Mimo wszystko jednak obecnie wysyłka międzynarodowa za pośrednictwem firmy kurierskiej opłaca się bardziej. Dla małego lub średniego przedsiębiorstwa lepiej jest zlecić usługę zewnętrznemu przewoźnikowi niż utrzymywać własną flotę. Co więcej, w przypadku dużej ilości wysyłek możemy negocjować ceny.

4/ Jakie towary możemy przewozić na paletach?

Bardzo ważną sprawą, o której powinieneś wiedzieć przy wysyłce palet za granicę, jest ich zawartość. W teorii możemy nadać niemal każdy rodzaj towaru. W praktyce bywa różnie. Szczególnie jeśli chodzi o bardzo delikatne przedmioty, na przykład szkło, rękodzieło artystyczne, itd.

Ostateczna decyzja, czy dany produkt zostanie przewieziony, należy do firmy kurierskiej. Niektóre podejmują się jego doręczenia, jeśli wykupimy dodatkowe ubezpieczenie. Inne transportują paczki na odpowiedzialność nadawcy. Każda firma ma w tej kwestii własną politykę. Istnieje jednak mnóstwo kategorii towarów, które najczęściej przewozi się na paletach bez żadnego problemu.

Z uwagi na specyfikę przesyłki paletowej są to najczęściej przedmioty wielkogabarytowe oraz te o dużej wadze. Na paletach zwykle transportuje się więc sprzęt RTV/AGD, materiały budowlane, maszyny i części samochodowe, a także meble.

5/ W jakim terminie moja paczka zostanie dostarczona?

To pytanie z pewnością zadaje sobie wielu nadawców przesyłek. Przesyłka międzynarodowa musi bowiem niejednokrotnie przebyć bardzo długą drogę. A im dłuższa ona jest, tym więcej opóźnień może się po drodze zdarzyć.

Większość firm kurierskich przyjmuje przedziały czasowe, w których czasie zobowiązuje się dostarczyć nadaną paczkę. Zwykle jest to od 2 do 5 dni, ale ostateczna ilość zależeć będzie od położenia państwa, do którego wysyłamy towary. Im bliżej, tym krócej. Dni potrzebnych na transport będzie więcej dla przesyłek do Portugalii, Skandynawii czy krajów bałkańskich. Warto jednak dodać, że większość przewoźników posiada w ofercie wysyłkę ekspresową, która pozwala na dostarczenie dóbr nawet w 24 godziny!

Paletowe przesyłki międzynarodowe — szybkość i wygoda

Zagraniczne przesyłki paletowe to usługa, dzięki której szybko i sprawnie wyślemy przesyłki międzynarodowe. Obecnie możemy wybierać spośród szerokiej gamy firm przewozowych, które oferują konkurencyjne ceny. Jedyne, o czym musimy pamiętać, to odpowiednie przygotowanie przesyłki, aby dotarła ona bezpiecznie pod wskazany adres.