Czym jest fracht morski, na czym polega spedycja morska?

Czym jest fracht morski, na czym polega spedycja morska?

Czym jest fracht morski, na czym polega spedycja morska?

Pojęcie fracht morski może mieć wiele znaczeń (również tych bardziej potocznych). Najczęściej jednak stosuje się je w odniesieniu do szeroko pojętego transportu oraz przewozu towarów drogą morską. Co jeszcze warto o nim wiedzieć i jaka jest jego specyfika?

Fracht morski — definicja

Określenie fracht morski najprościej wytłumaczyć, wiążąc je bezpośrednio ze słowem frachtowiec. Słowo to z kolei określa statek, którego właścicielem jest firma transportowa zajmująca się dostawą dóbr za pośrednictwem drogi morskiej. Idąc dalej tym tokiem, fracht stanowi określenie sposobu przewozu towarów, przy użyciu specjalnie zaprojektowanego i przystosowanego do tego celu statku. Warto wiedzieć, że zajmuje on bardzo ważne miejsce w procesie dostarczania przesyłek oraz różnego rodzaju dóbr w różne zakątki świata.

Czym jest fracht morski, na czym polega spedycja morska?

Czym jest fracht morski, na czym polega spedycja morska?

Znaczenie i specyfika frachtu morskiego

Należy uświadomić sobie, że określenie fracht morski może mieć także inne znaczenia, w zależności od kontekstu. Jest on co prawda ściśle związany z transportem morskim, ale nie zawsze dotyczy tego samego aspektu tej dziedziny. Z jednej bowiem strony tym mianem nazywa się sposób przewożenia towarów, a z drugiej stosuje się go również jako tytuł opłaty za przewóz ładunków tą drogą.

W rzeczywistości, przede wszystkim w kontekście opłat, określenie fracht ma jeszcze więcej znaczeń. Jest to pojęcie bardzo pojemne i dzięki niemu precyzuje się różne aspekty transportu towarów odbywających się drogą morską.

We współczesnej branży spedycyjnej fracht określa się indywidualnie dla każdego załadunku. Jego wysokość uzależniona jest od objętości oraz masy wysyłanych dóbr. Znając jego wartość, można negocjować ceny frachtów morskich z poszczególnymi firmami (jeśli jest ich więcej).

Jak ustalać wysokość frachtu? — cena frachtu morskiego

Wartość tę ustala się za każdym razem indywidualnie. Uzależniona jest ona od kilku aspektów. Najważniejsza jest specyfika danego załadunku, czyli to, czy towary pochodzą od różnych producentów oraz to, dokąd należy je przetransportować. Analizując poszczególne parametry, możemy ustalić warunki dostawy atrakcyjne dla wszystkich zainteresowanych stron. W praktyce oznacza to również, że fracht drogą morską nigdy nie jest opłatą stałą i zależy od wielu zmieniających się czynników. Jego wysokość także ustala się każdorazowo w oparciu o spersonalizowane podejście do danego zlecenia transportu.

Czym jest fracht morski, na czym polega spedycja morska?

Czym jest fracht morski, na czym polega spedycja morska?

Kiedy należy uregulować wysokość frachtu?

Transport morski jest bardzo specyficzną formą dostarczania towarów. Z oczywistych względów jest on dość kapryśny i niemal w 100% uzależniony od zewnętrznych warunków atmosferycznych. Na tego rodzaju elementy nie ma wpływu jakość pracy załogi ani ich terminowość. Trudno także przewidzieć, czy w danym okresie warunki będą na tyle sprzyjające, aby dostawa odbyła się bez przeszkód. Biorąc więc te aspekty pod uwagę, trudno jest ustalać konkretne terminy oraz pozostałe szczegóły, bez szerokiego marginesu ewentualnych opóźnień. Co za tym idzie, problematyczne może okazać się również opłacenie usługi. Przyjęło się bowiem, że koszt frachtu morskiego reguluje się już po dokonaniu dostawy, gdy towar w stanie nienaruszonym dotrze na miejsce przeznaczenia. Niestety w praktyce okazywało się to bardzo niepraktycznym rozwiązaniem i obecnie stosuje się już inne metody. Jedną z najczęściej praktykowanych jest żądanie opłaty z góry lub tak zwana zaliczka frachtowa.

Zaliczka frachtowa wydaje się być najrozsądniejszym rozwiązaniem. Dzięki niej możliwe jest bowiem częściowe pokrycie kosztów transportu, przy jednoczesnym zabezpieczeniu interesów strony zamawiającej usługę dostawy.

Czy skorzystanie z frachtu morskiego się opłaca? fracht morski ceny

Nie da się ukryć, że ten rodzaj transportu dóbr obłożony jest pewnymi mankamentami. Przede wszystkim jest on dość drogi. Z pewnością należy za niego zapłacić więcej niż w przypadku przewozu towarów drogą lądową. Co więcej, jest on także czasochłonny i często zależny od pogody i warunków zewnętrznych, trudnych do przewidzenia. Z tego względu może dochodzić do opóźnień, które mogą generować dodatkowe komplikacje. Dlatego właśnie wybór tego rozwiązania powinien zostać starannie przemyślany.

Czym jest fracht morski, na czym polega spedycja morska?

Czym jest fracht morski, na czym polega spedycja morska?

Jeśli mamy do przewiezienia ładunek drobnicowy, nie poleca się frachtu morskiego. Jest on bowiem w takim wypadku mało opłacalny. Należy także mieć świadomość, że specyfika ładunku może sprawić, że przewoźnik naliczy sobie dodatkowe koszty. W sytuacji kiedy dana usługa nie jest dla niego rentowna, czyli wówczas gdy towaru jest za mało i nie zapełni on frachtowca odpowiednio, konieczne będzie podniesienie ceny. Niewykorzystana ładowność statku może być dużym problemem dla obu stron, dlatego wyższe koszty stają w się takich okolicznościach pewnym zabezpieczeniem.

Aby uniknąć dodatkowych opłat — można znaleźć inne zainteresowane osoby, które będą chciały przewieźć swoje towary w podobnym terminie i na tym samym dystansie. Można także wziąć pod uwagę wybór innego środka transportu. Fracht morski poleca się bowiem przede wszystkim to wielkogabarytowych lub pełnokontenerowych przesyłek, które pozwolą wykorzystać ładowność danego statku. Ten rodzaj przewozu dobrze sprawdza się również do transportu na duże odległości między kontynentami.

Wybór frachtu morskiego dla naszych przesyłek wiąże się także z dużą ilością dodatkowych formalności. Jest ich więcej niż podczas tradycyjnej spedycji, głównie ze względu na fakt, że mamy do czynienia z przesyłkami międzynarodowymi oraz specyficzną w swoim charakterze drogą morską. Co więcej, należy uwzględnić tu także odprawę celną oraz konieczność magazynowania towarów czy ich przeładunku. Aby więc przejść przez cały proces bez opóźnień i komplikacji, dobrze jest skorzystać z usług profesjonalnej firmy spedycyjnej. Wiedza i doświadczenie spedytora frachtu morskiego zapewnią nam kompleksową i sprawną obsługę na wszystkich etapach przedsięwzięcia.