Czym jest i czego dotyczy konwencja celna TIR?

Czym jest i czego dotyczy konwencja celna TIR?

Czym jest i czego dotyczy konwencja celna TIR?

Transport towarów na duże odległości zawsze wiąże się z dodatkowymi formalnościami oraz wymogami narzuconymi przez państwa, przez które odbywa się podróż przesyłek. Aby jednak cały proces uprosić najbardziej jak to możliwe, wprowadzono pewną umowę. Porządkuje ona sprawy związane z przewozem dóbr pomiędzy krajami tranzytowymi. Konwencja celna TIR (Transport International Routier), bo o niej mowa, jest dokumentem celnym, stworzonym już w 1975 roku, dotyczącym pojazdów przewożących towary drogą lądową. W ramach konwencji wykorzystuje się karnety TIR, które stanowią rodzaj dokumentu gwarancyjnego.

Na czym polega konwencja celna Transport International Routier?

Głównym celem konwencji jest maksymalne uproszczenie wszystkich etapów związanych z przewozem dóbr samochodami towarowymi. Zasadnicze założenie polega na tym, aby zmniejszyć ilość koniecznych formalności na granicy oraz w urzędach celnych. Dzięki temu cały proces staje się bardziej efektywny i zdecydowanie szybszy. Pojazdy objęte karnetem wciela się do programu TIR. Zakłada on, że ładunek sprawnie transportuje się do kraju docelowego. W jaki sposób przebiega konwencja celna TIR?

Czym jest i czego dotyczy konwencja celna TIR?

Czym jest i czego dotyczy konwencja celna TIR?

W jaki sposób przebiega konwencja TIR?

Międzynarodowy transport drogowy towarów, szczególnie na bardzo duże odległości, wiąże się często z licznymi komplikacjami. Jest to proces nie tylko czasochłonny, ale również wymagający dopełnienia wielu formalności na poszczególnych etapach podróży. Aby maksymalnie uprościć tę drogę, wypracowano konwencję celną, która, na mocy odpowiedniej umowy, pozwala skrócić oraz uprościć jej mniej istotne części.

Głównym założeniem konwencji jest pominięcie tych etapów (na przykład na granicach państw tranzytowych), które znajdują się pomiędzy krajem wysyłki a miejscem przeznaczenia przesyłki. Procedura TIR polega więc na tym, że przewożone towary zostają zaplombowane w urzędzie celnym lub bezpośrednio na granicy państwa wywozu dóbr. Następnie pojazd przewozi je w takim stanie aż do miejsca docelowego, z pominięciem przystanków po drodze. Na miejscu kontroluje się i sprawdza zaplombowany ładunek i, jeśli wszystko jest w porządku, transportuje się go pod wskazany adres.

Kto może skorzystać z konwencji TIR?

Warto pamiętać, że możliwość włączenia się w operację TIR obłożona jest pewnymi warunkami. Przede wszystkim, pojazd, który ma przewozić towary, musi być sprawny i dopuszczony do międzynarodowego transportu drogowego. Dotyczy to między innymi zdolności technicznej (na przykład ładowności). Warunkiem koniecznym jest ponadto poddanie ładunku zaplombowaniu (po wcześniejszym sprawdzeniu go przez powołane do tego służby). Traktuje się go wówczas jako przesyłkę celną i nie sprawdza się go w krajach tranzytowych. Co więcej, pojazd podlegający pod konwencję musi mieć ustaloną z góry trasę lub zaakceptowaną wcześniej przez władze celne. Na koniec należy pamiętać, że ładunek musi mieć widoczne plomby celne, które zakłada się w kraju wywozu towarów. Jednocześnie zachęcamy do skorzystania z naszych profesjonalnych usług.

Czym jest i czego dotyczy konwencja celna TIR?

Konwencja celna TIR — co jeszcze warto wiedzieć?

Konwencja celna dotyczy przede wszystkich dużych pojazdów, które przewożą towary od miejsca zaplombowania ładunku do miejsca docelowego. Najczęściej są to motorowe pojazdy drogowe z przyczepą lub naczepą albo pojazdy drogowe złączone, czyli ciągniki siodłowe z naczepą. Nie jest to jednak jedyna możliwość. Część transportów odbywa się za pomocą naczep z kontenerami. Dotyczy to przede wszystkim ładunków wielkogabarytowych lub tych o dużej objętości. Umożliwia to przewóz dużej ilości dóbr bez konieczności ich przeładunku lub generowania kilku transportów jednocześnie. Co więcej, zgodnie z konwencją celną TIR, minimalna objętość kontenera musi wynosić jeden metr sześcienny.

Konwencja celna narzuca także inne zasady na pojazdy, które chcą legitymować się karnetem TIR. Bardzo ważne jest, aby miały one odpowiednie oznaczenie. Dzięki temu z góry wiadomo, który z samochodów został objęty konwencją celną. W tym celu stosuje się niebieską tabliczkę, na której musi znajdować się napis “TIR”.

W jakich krajach obowiązuje konwencja celna TIR?

Warto wiedzieć, że konwencję celną ratyfikowało aż 48 państw. Na tej liście znajduje się, między innymi, większość państw Unii Europejskiej oraz krajów europejskich, ale również Stany Zjednoczone, Izrael, Kanada, Kuwejt oraz Korea Południowa. Na ułatwienia z tego tytułu możemy także liczyć w Afganistanie, Algierii oraz w Iranie. Dzięki temu transport towarów na tych obszarach staje się znacznie szybszy i łatwiejszy. Oznacza to również zminimalizowanie formalności oraz przestojów związanych z postojami w krajach tranzytowych. Brak dodatkowych odpraw czy kontroli przyczynia się w dużej mierze do ograniczenia ilości procedur, które zwykle zajmują bardzo dużo czasu. W ten sposób przewóz ładunku trwa krócej, a po drodze jest mniejsze ryzyko wystąpienia komplikacji.

W razie pytań czy wątpliwości związanych ze wdrożeniem konwencji celnej TIR do naszej floty lub przedsiębiorstwa warto zasięgnąć informacji w profesjonalnej firmie spedycyjnej. Dzięki jej wiedzy i doświadczeniu będziemy mogli sprawnie i bez problemów przeprowadzić cały proces. Konwencja celna TIR stanowi ważne udogodnienie podczas przewożenia towarów pomiędzy różnymi krajami. Przyspiesza i ułatwia ona dostarczanie ładunków bezpośrednio pod wskazany adres.