jak ekologicznie zapakować przesyłkę

Jak ekologicznie zapakować przesyłkę?

jak ekologicznie zapakować przesyłkę

Ekologia to temat cieszący się coraz większą popularnością. W celu ochrony środowiska wprowadza się wiele nowych regulacji, które mają na celu znaczące zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i ilości plastiku. Problem nieprzetwarzalnych śmieci dotyczy również paczek i wysyłek kurierskich, które często są zabezpieczane przy pomocy szkodliwych dla natury materiałów. Jak ekologicznie zapakować przesyłkę i mieć przy tym pewność, że dotrze ona bezpiecznie do adresata? Jakich błędów warto unikać i czego użyć do wypełnienia i ochrony kartonu?

Jak ekologicznie zapakować przesyłkę – najczęściej popełniane błędy

Sposób zapakowania paczki ma niemałe znaczenie w wielu branżach handlowych. Nierzadko wywiera bowiem ogromny wpływ na ocenę usług przez klienta. Wiele firm popełnia jednak te same błędy, które często wywołują rozdrażnienie u odbiorcy przesyłki. Do najczęstszych problemów należy używanie stanowczo za dużych kartonów do wysyłki małych przedmiotów. Takie pakowanie przyczynia się do zmniejszenia miejsca w samochodach kurierskich, co w efekcie prowadzi do konieczności ich częstszych podróży, wielu opóźnień w dostawie i zwiększonej emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Adresaci paczek nierzadko skarżą się również na trudne do rozcięcia taśmy zabezpieczające przesyłkę oraz zbyt wielkie ilości sztucznych wypełniaczy, takich jak folie bąbelkowe, poduszki wypełnione granulkami, styropian czy plastik. Tworzywa tego typu nie tylko przedłużają proces otwierania kartonu, ale także są bardzo trudne do zutylizowania. To sprawia, że przesyłka kurierska staje się wysoce szkodliwa dla środowiska.

Jak ekologicznie zapakować przesyłkę – materiały warte użycia

Nadając paczkę zdecydowanie warto ograniczyć użycie nieprzetwarzalnych tworzyw i zastępować je wypełniaczami, które są w pełni bezpieczne dla natury. Należy także w miarę możliwości odpowiednio dobierać karton do wielkości przewożonych rzeczy, aby zmniejszyć ilość powietrza i potrzebnych zabezpieczeń. W przypadku braku dostępnych ekologicznych rozwiązań dobrze jest również pamiętać o opcji ponownego użycia wykorzystanych wcześniej sztucznych materiałów. Dzięki temu bez wątpienia ograniczy się liczbę powstałych śmieci, co sprawi, że przesyłki kurierskie nie zaszkodzą środowisku. Nie sprawią też problemów przy otwarciu, co pozwoli na znaczne zaoszczędzenie czasu i uniknięcie przypadkowych skaleczeń.

Jak ekologicznie zapakować przesyłkę – opakowania bezpieczne dla środowiska

Używany plastik

Plastikowe opakowania wciąż cieszą się ogromną popularnością wśród osób wysyłających paczki. Są bowiem nie tylko bardzo wytrzymałe, ale także stosunkowo lekkie, dzięki czemu ich zawartość jest w pełni zabezpieczona przed uszkodzeniem, a przesyłka kurierska nie sprawia trudności przy przenoszeniu. Pudełka ze sztucznych tworzyw często są jednak trudne do zutylizowania. Aby dbać o środowisko, warto tym samym ponownie korzystać z używanych wcześniej opakowań. Pozwoli to na zaoszczędzenie pieniędzy i znaczne ograniczenie produkcji niezdatnych do recyklingu śmieci.

Papierowe kartony

Nieekologiczne pudełka zdecydowanie warto także zastępować opakowaniami z naturalnych materiałów. Do najpopularniejszych należą kartony, które doskonale nadają się do wysyłki rzeczy o różnych gabarytach, jak rowery czy opony. Papierowe tworzywo, podobnie jak plastik, nadaje się również do ponownego użytku lub przerobienia na wypełniacz ochronny. To czyni z niego surowiec w pełni bezpieczny dla środowiska, a przy tym opłacalny i prosty w użyciu.

jak ekologicznie zapakować przesyłkę

Jak ekologicznie zapakować przesyłkę

Pudełka bambusowe

Kolejnym typem naturalnych opakowań są pudełka wykonane z bambusa lub innych typów drewna. Charakteryzują się one wysokim stopniem twardości, dzięki czemu znakomicie nadają się do przewozu delikatnej biżuterii, szkła czy porcelany. Ochraniają także przesyłki kurierskie przed przypadkowym zniszczeniem. Niepotrzebne lub uszkodzone skrzyneczki tego typu można również bez trudu przetworzyć bez jakiejkolwiek szkody dla środowiska.

Bio folie i woreczki z naturalnych materiałów

Poszukując sposobów na to, jak ekologicznie zapakować przesyłkę, warto też zwrócić uwagę na papiery pakowe z makulatury i specjalne bio folie, które są często stosowane do przewozu ubrań. Coraz bardziej popularne są także opakowania z agaru czy skrobi roślinnej. Niewielkie rzeczy można również przewieźć w bawełnianych woreczkach. Rozwiązania tego typu są w pełni naturalne i ekologiczne, a przy tym wytrzymałe i nadające się do ponownego wykorzystania.

Jak ekologicznie zapakować przesyłkę – zabezpieczenia paczki niegroźne dla środowiska

Przygotowując przesyłkę, należy pamiętać nie tylko o ekologii, ale i bezpieczeństwie przewożonych rzeczy. Dzięki temu dotrą one bez przeszkód do adresata i nie ulegną zniszczeniu czy zagubieniu w sortowni. W celu zmniejszenia ryzyka obić i zgnieceń zdecydowanie warto wypełnić paczkę zwiniętym w kulki papierem, drewnianymi trocinami, pociętym kartonem czy niepotrzebnymi fragmentami dokumentów z niszczarki. Doskonale sprawdzą się także drobne skrawki materiałów i zalegające wypełniacze ze sztucznych tworzyw, które wciąż nadają się do ponownego wykorzystania. Gotową przesyłkę można zaś obwiązać sznurkiem lub okleić papierową taśmą pakową.

Jak ekologicznie zapakować przesyłkę – podsumowanie

Przygotowanie paczki przy zastosowaniu ekologicznych materiałów to doskonały sposób na ochronę środowiska, zaoszczędzenie dużych sum pieniędzy i zadowolenie klienta. Pozytywnie wpływa także na wizerunek firmy na rynku, co pozwala na poszerzenie zasięgu jej działania i proste pozyskanie nowych kontrahentów. Eurospedycja dokłada wszelkich starań, aby przesyłki kurierskie były zapakowane przy zachowaniu wszelkich standardów bezpieczeństwa i ekologii. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i kontaktu w celu uzgodnienia szczegółów.