Jak mierzyć paczkę? Tani kurier i śledzenie przesyłek zagranicznych. Zamów kuriera już dziś!

Jak mierzyć paczkę do wysyłki kurierem

Jak mierzyć paczkę? Tani kurier i śledzenie przesyłek zagranicznych. Zamów kuriera już dziś!

Wysyłając paczkę, często można natrafić na wiele trudności. Wiążą się one zazwyczaj z poprawnym zmierzeniem jej wielkości i wagi. Nierzadko klienci różnych przewoźników niepoprawnie podają wymiary przesyłek, co skutkuje nieoczekiwanym wzrostem kosztów i niezadowoleniem. Procedura dokonywania pomiarów może tym samym wydawać się skomplikowana. Po zapoznaniu się z wytycznymi przewoźników staje się jednak dużo prostsza. Jak mierzyć paczkę do wysyłki kurierem? O czym należy pamiętać i co będzie w tym celu potrzebne? Jakie są standardowe gabaryty wysyłek i jakie rodzaje wag należy podać podczas ich nadawania? Czy każdy kurier oferuje śledzenie przesyłek zagranicznych i polskich?

Jak mierzyć paczkę do wysyłki kurierem – potrzebne przyrządy i ogólne zasady

Podczas nadawania przesyłki należy pamiętać o tym, aby skrupulatnie stosować się do wymagań wybranego przewoźnika. Nawet tani kurier nie może pozwolić sobie na niedokładność. Unikniesz nieprzewidzianych sytuacji, a także na ułatwisz poprawne opisanie, zmierzenie, nadanie i śledzenie paczki. Przed wykonaniem pomiarów warto dokładnie zapakować wysyłany przedmiot. Najlepiej jest użyć w tym celu kartonu. Oklejenie rzeczy samą taśmą czy owinięcie ich folią może bowiem wiązać się z przypadkowym uszkodzeniem przesyłek w trakcie ich sortowania.

Po poprawnym zapakowaniu przedmiotu w zgodzie ze wszystkimi zasadami należy zważyć paczkę oraz dokładnie zmierzyć jej długość, szerokość i wysokość za pomocą miarki. Następnie trzeba nanieść wyniki pomiarów na formularz wyceny przesyłki, pamiętając o ich właściwej kolejności (długość, szerokość, wysokość).

Pod żadnym pozorem nie wolno odejmować wagi opakowania od ciężaru wysyłanej rzeczy. Podobnie nie należy zaniżać lub zawyżać wyników pomiaru. Masa i wielkość przestrzenna są bowiem szczególnie ważne w procesie ustalania wysokości kosztów wysyłki. Z danych tych korzysta również kurier, który dzięki nim wie, ile miejsca zajmie paczka w samochodzie. Ułatwia to także śledzenie przesyłek zagranicznych i krajowych.

Mierzenie przesyłek – rodzaje wag

Jednym z częstych problemów klientów różnych przewoźników jest podanie właściwej masy przesyłek. Rozróżniamy bowiem różne jej typy. Pierwszym z nich jest waga rzeczywista, która równa jest zwykłemu ciężarowi paczki. Drugi rodzaj to waga gabarytowa, nazywana również objętościową, wymiarową lub wolumetryczną. Oblicza się ją najczęściej według wzoru: długość (cm) x szerokość (cm) x wysokość (cm) / 6000. Trzecim typem jest waga rozliczeniowa. Podawana jest ona na fakturze lub rachunku, po czym porównuje się ją z wagą gabarytową.

jak mierzyć paczkę

jak mierzyć paczkę

Jak mierzyć paczkę do wysyłki kurierem – rodzaje paczek i ich wymiary

Aby mierzyć paczkę do wysyłki kurierem, należy wcześniej zapoznać się z kilkoma typami wysyłek. Różnią się one bowiem między sobą maksymalną dopuszczalną wielkością i wagą, kształtem oraz sposobami dokonywania ich pomiarów. Odpowiednie opisanie paczki oraz jej dokładne zmierzenie bez wątpienia pozwolą na uniknięcie dodatkowych kosztów.

Przesyłka standardowa

Wśród paczek rozróżniamy między innymi przesyłkę standardową, która nie sprawia większych problemów pomiarowych. Ma ona kształt prostopadłościanu lub sześcianu. Jest również zapakowana w karton i nie posiada żadnych wystających elementów. Jej najdłuższy bok nie może być większy niż 120 cm, suma długości, szerokości i wysokości nie może zaś przekraczać 220 cm.

Przesyłka niestandardowa

Do wysyłek niestandardowych zalicza się paczki o kształtach nieregularnych i owalnych oraz takie, które zawierają wystające elementy. Za niestandardowe uznaje się również przesyłki wybrzuszone oraz takie składające się z kilku połączonych ze sobą kartonów o różnych wymiarach. Jako paczki tego typu mogą również zostać oznaczone przedmioty owijane folią lub taśmą.

Pomiar ładunków niestandardowych jest nieco trudniejszy i wymaga precyzji oraz dokładności. Wystające elementy paczek należy bowiem uwzględnić w pomiarze, dokonując go w linii prostej między najdalej znajdującymi się od siebie punktami. Podobnie należy postępować w przypadku przesyłek połączonych z kilku kartonów o różnej wielkości.

Ładunki wybrzuszone trzeba zaś mierzyć w najszerszym miejscu. Pod żadnym pozorem nie należy pomijać wypukłości. W przeciwieństwie do przesyłek standardowych najdłuższy bok paczki może być dłuższy niż 120 cm. Podobnie suma wymiarów może przekraczać 220 cm.

Przesyłka dłużycowa

Wysyłki dłużycowe zawierają najczęściej pojedyncze niestandardowe elementy mające nierzadko sporą długość. Najdłuższy bok ładunku tego typu nie może przekraczać 200 cm. Waga paczki powinna zaś mieścić się w 30 kg. Przesyłka dłużycowa wiąże się z ryzykiem dopłaty za niedokładny pomiar, dlatego przy jej mierzeniu należy być bardzo dokładnym. Za każdy kolejny rozpoczęty metr powyżej 200 cm trzeba bowiem uiścić dodatkowe koszty.

Jak mierzyć paczkę? Tani kurier i śledzenie przesyłek zagranicznych. Zamów kuriera już dziś!

Jak mierzyć paczkę? Tani kurier i śledzenie przesyłek zagranicznych. Zamów kuriera już dziś!

Przesyłka paczkomatowa

Wysyłki paczkomatowe cieszą się coraz większą popularnością. Podobnie jak ładunki dłużycowe wymagają jednak dokładnego mierzenia. Dzielą się bowiem na trzy podtypy, które różnią się między sobą wielkością. Maksymalne wymiary przesyłki o gabarycie A to 8 × 38 x 64 cm, a paczki o gabarycie B nie mogą być większe niż 19 × 38 x 64 cm. Trzeci rodzaj ładunków o gabarycie C powinien zaś być równy lub mniejszy wymiarom 41 × 38 x 64 cm. Wszystkie typy wysyłek paczkomatowych mogą również ważyć maksymalnie 25 kg.

Przesyłka gabarytowa

Ostatnim rodzajem jest paczka gabarytowa, którą z racji ciężaru trudno jest przenosić z jednego miejsca do drugiego. Jej masę oblicza się według wzoru na wagę objętościową. Należy pamiętać o tym, że ten typ wysyłki może ważyć maksymalnie 70 kg. Powyżej 50 kg trzeba zaś uiścić opłatę za każdy dodatkowy kilogram.

Jak mierzyć paczkę do wysyłki kurierem – podsumowanie

Dokonywanie pomiarów i obliczanie różnych wag przesyłek bywa niekiedy skomplikowaną czynnością. Tym samym warto zapoznać się z zasadami przewoźników i dokładnie się do nich stosować, aby mierzyć paczkę do wysyłki kurierem. Dzięki temu można bowiem nie tylko uniknąć dodatkowych kosztów, ale także mieć pewność, że wysyłka zostanie przyjęta przez firmę przewozową i trafi do adresata.

Spedycja i przesyłki kurierskie — zamów kuriera już dziś!

Eurospedycja oferuje też śledzenie przesyłek zagranicznych i krajowych, abyś dokładnie wiedział, gdzie się znajdują i kiedy odbiorca może spodziewać się wizyty dostawcy. Zachowaj potwierdzenie nadania, a znajdziesz tam specjalny numer, który po wpisaniu na naszą stronę wyświetli całą drogę paczki.