odpowiednio zapakować rower

Jak odpowiednio zapakować rower?

odpowiednio zapakować rower

Okres wiosenno-letni to idealny moment na pozostawienie samochodu w garażu i wyjeżdżanie na wycieczki rowerowe. Poruszanie się po mieście za pomocą jednośladu jest nie tylko znakomitym sposobem na cieszenie się dobrą pogodą, ale również doskonałą metodą na dbanie o zdrowie i środowisko. W sezonie wiosenno-letnim wiele osób decyduje się na zakup nowego roweru i sprzedaż starego poprzez wysyłkę, co wiąże się z koniecznością poprawnego zabezpieczenia całego jednośladu. Jak odpowiednio zapakować rower, by dotarł do nowego właściciela bez żadnych uszkodzeń? Jakie materiały są do tego potrzebne?

Jak odpowiednio zapakować rower? Potrzebne materiały

Na pierwszy rzut oka zabezpieczenie jednośladu do przesyłki może wydawać się trudną i skomplikowaną procedurą. Nic bardziej mylnego. Aby odpowiednio zapakować rower, należy uzbroić się w cierpliwość i przeznaczyć na pracę co najmniej pół godziny. Warto również pamiętać o prawidłowym zabezpieczaniu wszystkich części oraz o nabyciu materiałów potrzebnych do poprawnego zapakowania jednośladu.

Do zapakowania roweru potrzebny jest specjalny karton, dostępny do nabycia w sklepach rowerowych lub przez Internet. Można także użyć innego pudełka o odpowiedniej wielkości i regularnym kształcie. Idealnie sprawdzą się puste kartony po meblach czy telewizorach. Warto również zaopatrzyć się w duże ilości folii bąbelkowej, zmiętego papieru, tektury lub styropianu. Potrzebne będą także plastikowe opaski zaciskowe i klucze do rozkręcania roweru, a także mały woreczek na drobne elementy, takie jak śrubki czy nakrętki.

Pakowanie roweru – odkręcanie części

Pierwszym krokiem w procesie pakowania jednośladu jest ocenienie wielkości kartonu. Następnie, na podstawie jego wymiarów, trzeba odpowiednio poluzować lub odkręcić części roweru. Warto mieć przy tym na uwadze fakt, że jednoślad powinien w całości zmieścić się w pudełku, a jego części nie mogą się przemieszczać.

Należy odkręcić przednie koło lub oba, jeśli pudełko jest mniejsze. Warto spuścić połowę powietrza z opon, co zapewni dętkom ochronę przed uszkodzeniem. Kolejnymi elementami koniecznymi do zdemontowania są błotniki, hamulce, lampki, dzwonek i inne akcesoria. Dobrze jest także odkręcić pedały, a klamki hamulcowe ustawić tak, aby nie uległy zniszczeniom. W zależności od potrzeb i wymiarów kartonu należy także poluzować lub odkręcić kierownicę i ustawić ją wzdłuż osi ramy. Trzeba także maksymalnie obniżyć lub zdemontować siodełko.

odpowiednio zapakować rower

Pakowanie roweru – zabezpieczanie elementów

Aby odpowiednio zapakować rower, należy pamiętać o tym, by każdą z jego części prawidłowo ochronić przed zniszczeniem lub zgnieceniem. Odkręcone elementy należy owinąć folią bąbelkową i kawałkami tektury, a następnie przyczepić je za pomocą plastikowych opasek zaciskowych do ramy roweru. Dobrze jest także w podobny sposób zabezpieczyć przerzutkę i mostek roweru. Pozostałe po demontażu śrubki i nakrętki warto włożyć do woreczka wraz z notatką objaśniającą, w którym miejscu powinny się znaleźć przy ponownym składaniu roweru. Taki woreczek również należy przyczepić do ramy jednośladu.

Pakowanie roweru – wkładanie jednośladu do kartonu

Kolejnym krokiem jest włożenie odpowiednio zabezpieczonych elementów roweru do kartonu. Należy to zrobić w taki sposób, aby żadna z części jednośladu nie przemieszczała się i nie zderzała z innymi. Pudełko z włożonym do środka rowerem trzeba wypełnić dużymi ilościami folii bąbelkowej, styropianem, zmiętymi gazetami lub kawałkami tektury. Dzięki temu jednoślad będzie odpowiednio zabezpieczony przed zniszczeniami i zgnieceniami.

Jak odpowiednio zapakować rower? – czego unikać

Aby odpowiednio zapakować rower, należy wystrzegać się kilku błędów. Ich popełnienie bowiem grozi zniszczeniem jednośladu. Może także skutkować problemami w doręczeniu przesyłki lub odmową jej przyjęcia przez firmę kurierską. Aby uniknąć tego typu sytuacji, warto pamiętać o kilku zasadach poprawnego pakowania.

Roweru nie należy umieszczać w worku foliowym ani w pudełku uszkodzonym, podartym lub dziurawym. Nie można również obkładać kartonem roweru z przykręconymi do niego częściami i oklejać całości taśmą. Takie zapakowanie jednośladu nie uchroni go bowiem przed zniszczeniami. Dobrze jest także upewnić się, czy na pudełku nie znajdują się stare dane adresowe, kody kreskowe czy inne etykiety. Warto takowe zakleić lub zamazać, aby nie były mylące i nie spowodowały zaginięcia przesyłki. Pudełka nie można także owijać sznurkami. Mogą o nie bowiem zahaczyć maszyny sortujące pudełka w firmach doręczycielskich.

Pakowanie roweru – wskazówki końcowe

Jednoślad bez żadnych uszkodzeń to sprzęt cechujący się sprawnością i służący bez problemów przez wiele lat. Zdecydowanie warto więc poświęcić swój czas i pieniądze, aby odpowiednio zapakować rower. Dzięki temu przesyłka zostanie przyjęta przez kuriera i doręczona na miejsce bez żadnych przeszkód, a nowy właściciel jednośladu będzie zadowolony z otrzymanego produktu. Warto również pamiętać o tym, że ceny nadania przesyłki rosną wraz z jej wielkością. Prawidłowe umieszczenie roweru w pudełku o mniejszych rozmiarach pozwoli tym samym także na zaoszczędzenie pieniędzy.