baterie litowe

Jak spakować i wysyłać kurierem baterie litowe?

baterie litowe

Wysyłając paczkę, zazwyczaj nie zastanawiamy się, czy pakowana zawartość wymaga odpowiednich zabezpieczeń. Wiemy oczywiście, że delikatnie należy postępować między innymi ze szkłem. Wiemy również, że są towary, których wcale nie możemy wysyłać. Mało osób zdaje sobie jednak sprawę z faktu, że niektóre z pozoru odporne przedmioty też wymagają odpowiedniego podejścia. A baterie litowe są tego najlepszym przykładem. Ich pakowanie i wysyłka wiążą się z określonymi  wymogami i zasadami. Jak wysyłać kurierem baterie litowe? Czego przestrzegać podczas nadawania paczki?

Jako że baterie litowe znajdują szerokie zastosowanie, warto wiedzieć jak je pakować. Dobrze jest również zapoznać się z katalogiem przedmiotów wyposażonych w takie zasilanie. Tak, by przez przypadek nie wysłać podobnego towaru bez stosownych zabezpieczeń.

Baterie litowe i ich szerokie zastosowanie

Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, z baterii litowych korzysta tak naprawdę na co dzień. Tego rodzaju zasilanie stosuje się zarówno w telefonach komórkowych i laptopach, jak i zegarkach. Dzięki bateriom litowym działają też aparaty fotograficzne, a nawet większość dziecięcych zabawek.

Robiąc zakupy w Internecie, często zamawiamy sprzęt RTV, samochody i lalki na baterie, zegarki lub telefony. A przesyłki o podobnej zawartości pakuje się zgodnie z konkretnymi procedurami. Między innymi dlatego, że baterie litowe w transporcie mogą ulec przegrzaniu, co stanowi dość duże niebezpieczeństwo. Istnieje nawet ryzyko, że w ekstremalnej sytuacji może dojść do ich zapłonu.

Przepisy Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych i Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego jasno wskazują, że baterie litowe należą do kategorii towarów niebezpiecznych. Przesyłkę zawierającą taką zawartość należy zatem prawidłowo zidentyfikować, a następnie odpowiednio zapakować. Konieczne jest również jej specjalne oznaczenie. Nie powinno się też zapominać o etykiecie na pakunku i deklaracji wysyłającego, która dotyczy towarów niebezpiecznych.

Kwestia tego, jak wysyłać kurierem baterie litowe jest więc dość zawiła, co nie jednak nie znaczy, że niemożliwa do zrealizowania. Czym się kierować podczas pakowania i szykowania do wysyłki przedmiotów z kategorii niebezpiecznych?

baterie litowe

Baterie litowe i zasady ich pakowania – jak wysyłać kurierem baterie litowe?

Paczki, w których znajdują się baterie litowe, należą do tak zwanej klasy 9, czyli do różnych materiałów i przedmiotów niebezpiecznych. Taka klasyfikacja zobowiązuje wysyłającego paczkę o wskazanej zawartości do zachowania określonych zasad bezpieczeństwa. Podkreślić trzeba jednak, że wytyczne dotyczące pakowania baterii litowych zależą tak naprawdę od ich rodzaju.

Tak czy inaczej, wszystkie pakuje się do wytrzymałych, sztywnych kartonów. Z kolei ewentualną, wolną przestrzeń w pudłach szczelnie się wypełnia. Co ważne, przy niektórych bateriach trzeba też stosować specjalne, wspomniane już oznaczenia i etykiety, które umieszcza się na opakowaniu.

Jak prezentują się bardziej szczegółowe wytyczne dotyczące tego, jak wysyłać kurierem baterie litowe? Otóż jedna ze wskazówek mówi, że baterie litowe pakuje się indywidualnie w opakowania z plastiku lub z tektury. Chodzi o to, by każdą pojedynczą baterię osobno zabezpieczyć. Poza tym tego rodzaju przedmioty muszą być chronione przed zwarciem i kontaktem z materiałami przewodzącymi, które znajdują się w tej samej paczce. Samo opakowanie musi być przetestowane, a przestrzeń w nim dobrze wypełniona (chyba że baterie zamontowane są w konkretnym urządzeniu). Konieczne jest również dołączenie do wysyłanego towaru wymaganych etykiet i dokumentacji.

Baterie litowe i zasady ich transportowania

Wszystkie wskazane powyżej wytyczne i zasady są niezwykle ważne. Jeśli zamierzasz wysłać kurierem określony towar, powinieneś wziąć je pod uwagę. Niedostosowanie się do poleceń danej firmy kurierskiej, grozi odmówieniem wysłania paczki.

Przymierzasz się do wysłania paczki z bateriami litowymi? W takim razie upewnij się, że towar nie jest wadliwy ani uszkodzony. Niektóre defekty w jego zakresie mogą bowiem doprowadzić do przegrzania przesyłki, a w konsekwencji groźnego zwarcia i pożaru. Kiedy wiesz już, jak wysyłać kurierem baterie litowe bez obaw możesz nadać zegarek, telefon, a nawet laptopa.