jak wysłać telewizor kurierem

Jak wysłać telewizor kurierem?

jak wysłać telewizor kurierem

Jak wysłać telewizor kurierem? Zadajemy sobie takie pytanie, gdy na przykład chcemy go sprezentować naszej rodzinie mieszkającej tuż za granicą Polski lub gdy się przeprowadzamy. Zależy nam szczególnie na bezpiecznym transporcie kurierskim z uwagi na to, że jest to nowoczesne i wrażliwe urządzenie.

Z powodu swoich właściwości TV jest kłopotliwy w transporcie, bowiem do wysyłki kurierem musi być odpowiednio przygotowany, zabezpieczony i opakowany. Ponadto telewizory z płaskim ekranem są wyjątkowo delikatne. Trzeba zatem zachować szczególną ostrożność, aby nie dopuścić do przypadkowego uszkodzenia. Z tego powodu należy poznać zasady pakowania i zabezpieczenia telewizora. Zachowanie ich wymagane jest przez wszystkie firmy kurierskie, a czynności te należą do nadawcy.

Jak wysłać telewizor kurierem – bezpieczne i prawidłowe pakowanie przesyłki

W celu odpowiedniego zapakowania telewizora potrzebujemy kilku elementów. Dotyczą one przede wszystkim materiałów i techniki pakowania, od których zależy bezpieczeństwo transportu. Należą do nich następujące czynniki:

Odpowiednie pudełko na telewizor

W najlepszej sytuacji są ci, którzy mają nadal oryginalne pudełko telewizora. Zalecane jest, aby je  ponowne użyć, o ile jest nieuszkodzone. Oprócz oryginalnego pudełka koniecznie należy zastosować do pakowania sprzętu TV dołączonych do niego styropianowych wkładek. Jeśli nie mamy już takiego opakowania, zamawiamy pudełko z tektury falistej najlepiej grubej 5-warswowej i o dobrej wytrzymałości. Konieczne jest też dokonanie pomiarów telewizora po przekątnej i zakup odpowiadającego ich rozmiarom pudełka.

Okazuje się, iż większość pudełek do telewizorów z płaskim ekranem jest sprzedawana w zestawach. Oznacza to zatem, że oprócz samego pudełka są w takim zestawie także elementy piankowe. Ich celem jest ochrona czterech rogów telewizora i zabezpieczenie go przed przesuwaniem się podczas transportu. W tym przypadku trzeba pamiętać, żeby najpierw ułożyć piankowe elementy, a następnie owinąć cały telewizor folią stretch, aby utrzymać je na miejscu i zapewnić dodatkową barierę ochronną.

Taśma o dużej wytrzymałości

Taka taśma jest niezbędna podczas wysyłki kartonu z telewizorem. Będzie ona potrzebna do zabezpieczenia całego opakowania, aby można było utrzymać wszystko na miejscu począwszy od plastikowego opakowania po tekturowe klapy pudełka. Telewizor należy transportować jedynie w pozycji pionowej. Na opakowaniu trzeba umieścić odpowiednie oznakowania o delikatnej przesyłce tj.  należy przykleić naklejki nadawcze oraz informujące kuriera, gdzie jest góra paczki lub naklejki „Ostrożnie uwaga szkło” oraz „Góra-Dół”. Zanim jednak złożymy zamówienie upewnijmy się, jakie są zasady przyjmowania do transportu telewizorów w wybranej firmie kurierskiej.

Plastikowe torebki

Można w nie zapakować nakrętki, śruby, piloty i przewody, bowiem są one najbezpieczniejszym miejscem na te elementy. Jeśli zaś pakujemy je z telewizorem, powinno się umieścić je w wodoodpornej plastikowej torebce. Zapewni to bezpieczeństwo i suchość oraz zabezpieczenie przed zagubieniem podczas transportu. Można także użyć taśmy do przymocowania torebki do uchwytu TV lub podstawy, aby wszystkie części były w jednym miejscu i nie „klekotały”.

Narożniki styropianowe lub piankowe

Wiadomo, że szczególnie narażone na uderzenia i uszkodzenia podczas ruchu są rogi telewizora. Dlatego też telewizory powinny być dostarczane z wkładkami piankowymi w oryginalnym opakowaniu. Jeśli jednak zgubiliśmy oryginalne opakowanie, można takie wkładki piankowe kupić poza zestawem. Należy umieść styropian na rogach telewizora, aby zabezpieczyć krawędzie.jak wysłać telewizor kurierem

Jak wysłać telewizor kurierem – inny bezpieczny sposób pakowania przesyłki

Innymi popularnymi środkami ochronnymi, które należy stosować podczas wysyłki telewizora, to folia bąbelkowa i inne środki amortyzujące. Takimi środkami wypełniamy przestrzeń w pudełku pomiędzy nim a sprzętem. Zabezpieczają one przed uszkodzeniem. Materiały amortyzujące są niezmiernie ważne i nie należy na nich oszczędzać, gdyż sprzęt RTV jest bardzo kruchy. Wystarczy jedno uderzenie, aby trwale go uszkodzić. Ponadto kilkukrotne owinięcie telewizora folią jest bardzo dobrym pomysłem. Zaznaczamy, że pakowanie jest niezmiernie istotne, jeżeli nie ma oryginalnego opakowania na telewizor. To my musimy dołożyć wszelkich starań, aby nasza przesyłka była jak najlepiej zapakowana.

Co robimy przed wysyłką telewizora kurierem

Po pierwsze odłączamy wszystkie przewody i akcesoria. Następnie odkurzamy tył telewizora w celu zapewnienia sobie czystego miejsca do pracy. Po czym odłączamy kolejno każde urządzenie i oznaczamy przewód za pomocą taśmy maskującej i markera. Dodatkowo należy zdjąć stojak. W dalszej kolejności owijamy telewizor w papier pakowy lub cienką piankową powłokę. Uważamy, żeby nie doprowadzać do kontaktu żadnego sznurka lub liny z ekranem, głównie, gdy materiały te są naprężone w celu zabezpieczenia urządzenia.

Ostatecznie przed transportem pamiętajmy o tym, żeby doprowadzić telewizor do temperatury pokojowej. W innym przypadku na wrażliwych elementach elektronicznych może powstać wilgoć. Jego części mogą wtedy pękać lub wypaczać się z powodu ekstremalnie niskich temperatur. Nie należy się zbytnio śpieszyć podczas pakowania i zrobić to dokładnie. Zwróćmy uwagę na fakt, że ekran jest najłatwiejszy do zarysowania. Przed wysyłką warto jest zrobić zdjęcie paczki, bowiem w przypadku zniszczeń, będziemy mieli dowód na prawidłowe zapakowanie przesyłki. Zabezpieczamy wiązaniami i zaczepami paczkę, aby telewizor nie przesuwał się podczas transportu.

Pamiętajmy również, że telewizory o mniejszych wymiarach można nadać przesyłką kurierską, ale nie każda firma kurierska przyjmuje takie przesyłki. Te, które to umożliwiają jasno określają zasady ich pakowania i zabezpieczenia. W ten sposób zabezpieczają się na wypadek uszkodzenia czy zniszczenia sprzętu. To nadawca przesyłki odpowiada za jakość jej zabezpieczenia i pakowania.

Przesyłki zawierające telewizor wyceniane są tak samo, jak inne standardowe paczki kurierskie, czyli na podstawie wymiarów i masy paczki. Pamiętajmy więc, aby telewizor wraz z opakowaniem nie przekroczył maksymalnych wymiarów i masy. Wycenę transportu przesyłki zrobimy korzystając z kalkulatora znajdującego się na stronie internetowej.

Jak wysłać telewizor kurierem – zamawianie kuriera

Zanim zamówimy kuriera pamiętajmy, że firmy kurierskie zazwyczaj wymagają, aby sprzęt taki jak RTV, głównie telewizory, ale i także AGD, jeżeli są o dużych wymiarach i masie  umieszcza się je na paletach w standardzie EURO o wymiarach 120 cm x 80 cm, bądź na półpaletach. Nie mniej jednak telewizory o masie do 30 kg można wysłać też przesyłką paczkową wykupując dla niej usługę dodatkową, jaką jest „przesyłka niestandardowa”. Wówczas taką przesyłkę ręcznie sortuje się i o wiele ostrożniej obchodzi się z nią kurier. Nie ma mowy, aby ustawił na takiej przesyłce inne paczki i umieszcza ją zgodnie z oznaczeniami „Góra-dół”. Podkreślamy, że zanim złożymy zamówienie upewnijmy się, jakie są zasady przyjmowania do transportu telewizorów w wybranej firmie kurierskiej.

Przedstawione wytyczne są ogólne, natomiast szczegółowe informacje określające sposób wysyłki przez daną firmę kurierską oraz cennik znajdziemy na stronie internetowej. Pamiętajmy, żeby przy zamawianiu kuriera dla dostarczenia telewizora zaznaczyć, iż jest to przesyłka niestandardowa np. paletowa i postarajmy się o jej ubezpieczenie. Ważne jest też, aby firma gwarantowała odbiór przesyłki z telewizorem prosto z domu. Jest to wtedy szybciej, wygodniej i taniej. Powinniśmy także wybrać opcję śledzenie przesyłek zagranicznych lub krajowych.

Z powyższego wynika, że nie uda się potraktować przesyłki z telewizorem jako paczki nadanej z zastosowaniem managera paczek. Firma kurierska to najlepszy wybór dla wysłania telewizora. Można się też zastanowić, czy udałoby się wybrać dla takiej przesyłki opcję wysyłki za pobraniem. Nadaj paczkę z Eurospedycją i miej pewność, że dotrze do celu nienaruszona.

Koszt wysyłki telewizora kurierem i tani kurier

Koszt wysyłki zależy od kilku czynników. Należą do nich przede wszystkim wymiary i masa paczki, ale też miejsce, do którego wysyłany ma być telewizor. Można w Internecie porównać aktualne ceny oferowane przez firmy kurierskie. Okazuje się, że do tego celu wystarczy, że wpiszemy wymiary paczki, miejsce nadania i odbioru i wtedy otrzymamy porównanie ofert. W tym miejscu warto też wspomnieć o firmie EUROSPEDYCJA będącej profesjonalnym Serwisem Logistycznym, która świadczy usługi kurierskie. Ostatecznie z porównania cen usług kurierskich może udać się nam dokonać wyboru taniego kuriera.

Okazuje się jednak, że nie każda firma kurierska w ramach standardowych usług kurierskich przyjmuje takie przesyłki zawierające telewizor. Nawet jeżeli  przyjmuje się je to często nie są one objęte ubezpieczeniem. Z tego wynika, że w razie ewentualnego uszkodzenia lub zniszczenia sprzętu nadawca nie będzie miał prawa do reklamacji usługi i odszkodowania. Zatem w zakresie standardowych usług ekonomicznych ubezpieczeniu podlegają wyłącznie telewizory, które zostały prawidłowo zapakowane i zabezpieczone. Z tego wynika, iż nieodpowiednio zapakowana przesyłka będzie wykluczona z reklamacji. Dlatego tak ważne jest zapoznanie się z warunkami transportu telewizorów wybranej firmy kurierskiej. Jak zwykle jednym z najważniejszych elementów jest oryginalne opakowanie producenta.

Jak wysłać telewizor kurierem? Odbieranie przesyłki telewizora od kuriera i jego obowiązki

Bardzo ważne jest, aby sprawdzić dostarczoną paczkę z telewizorem podczas doręczania jej przez kuriera. Chodzi głównie o to, czy opakowanie nie nosi śladów uszkodzenia. Jeżeli je zatem zauważymy zgłaszamy to kurierowi. Jego obowiązkiem jest odnotowania tego faktu na swoim urządzeniu, a my wtedy mamy podstawę do dalszej reklamacji. Natomiast gdy po odjeździe kuriera zauważymy uszkodzenia elementów wewnątrz pudła konieczne będzie spisanie protokołu szkody. W tym celu kontaktujemy się  z nim i organizujemy przyjazd kuriera, który dokona czynności sprawdzających i spisze odpowiednie oświadczenia. Po spisaniu protokołu szkody przechodzimy do dalszego trybu reklamacji.

Na zakończenie poświęcimy trochę czasu na wyjaśnienie, jakie ma obowiązki kurier w przypadku przesyłki paletowej. Zatem takie przesyłki realizuje się w systemie „burta-burta”. Pojęcie to oznacza, że kurier odbiera i dowozi przesyłki paletowe pod wskazany adres w liście przewozowym oraz zestawia je z samochodu. W takim przypadku kurier nie ma obowiązku wnosić przesyłki do pomieszczenia wskazanego przez odbiorcę, bowiem usługa taka tego nie obejmuje. Związane jest to, z tym że kurier przyjeżdża sam z często bardzo ciężką przesyłką na palecie.  Nie wymagajmy od niego, aby dodatkowo wnosił  przesyłkę.  Po sprawdzeniu i przyjęciu paczki odbiorca musi już we własnym zakresie zorganizować pomoc przy jej wniesieniu. Najlepiej jest to zrobić wcześniej ustalając z nadawcą termin dostawy. Tak samo jest przy nadawaniu. Kurier przyjeżdżając swoim samochodem powinien mieć swobodny dostęp do palety.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy jedną z firm kurierskich jest EUROSPEDYCJA, która jest profesjonalnym Serwisem Logistycznym. Świadczy ona usługi w szerokim zakresie przesyłek krajowych i zagranicznych, w tym standardowych i niestandardowych. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą tej firmy na stronie internetowej https://www.eurospedycja.com/ oraz do skorzystania z jej  usług.