nadanie walizki jako paczki

Nadanie walizki jako paczki, zasady przygotowania do transportu, ewentualne reklamacje

nadanie walizki jako paczki

Nadanie walizki jako paczki jest sprawą oczywistą i łatwą, ale trzeba pamiętać o spełnieniu wymagań firmy kurierskiej, aby było to bezpieczne i bezproblemowe. Żeby walizka podróżująca bez Ciebie była ułatwieniem, a nie problemem.

Nadanie walizki jako paczki – czy jest możliwe?

Oczywiście, jak najbardziej możesz oczekiwać od firmy kurierskiej, że nadanie walizki jako paczki będzie traktowane jako normalna procedura, jak w przypadku każdej innej przesyłki. Należy tylko pamiętać, że są wymagania, które musisz spełnić, aby:

  • walizka była bezpieczna
  • firma kurierska przyjęła walizkę jako paczkę
  • walizka dotarła na czas tam, gdzie ją wysyłasz

Nadanie walizki jako paczki – kiedy i po co?

Oczywiście możesz pakować walizkę wtedy, gdy ją sprzedasz i chcesz dostarczyć nabywcy. Wtedy pamiętaj o dokładnym zabezpieczeniu jej na zewnątrz, bo w środku zapewne jest pusta.

Możesz jednak również nadać walizkę jako paczkę wtedy, gdy wybierasz się w podróż, a nie chcesz dźwigać bagażu. Albo chcesz zaoszczędzić na bilecie lotniczym i mieć ze sobą tylko bagaż podręczny (co może być wielokrotnie tańsze i oszczędza Twój czas na lotnisku). Ewentualnie chcesz podróżować z mniejszą ilością bagażu w samochodzie.

Nadanie walizki jako paczki jest sprawą oczywistą i łatwą, ale trzeba pamiętać o spełnieniu wymagań firmy kurierskiej, aby było to bezpieczne i bezproblemowe. Aby walizka podróżująca bez Ciebie była ułatwieniem, a nie problemem.

O czym musisz pamiętać, wybierając się w podróż i wysyłając walizkę jako paczkę?

Musisz nadać ją odpowiednio wcześniej, aby była na miejscu najpóźniej w dniu, w którym ty dotrzesz na miejsce. No i ustal w miejscu odbioru, kto zajmie się Twoją paczką i komu ma ją dostarczyć kurier. Regulamin mówi o tym, że firma kurierska ma 7 dni na realizację przesyłki. Ale pamiętaj upewnić się bezpośrednio o termin dotarcia w konkretne miejsce docelowe. Dodatkowo pamiętaj, że mogą też wystąpić nieprzewidziane okoliczności określone w regulaminie przewoźnika, które mogą spowodować wydłużenie czasu realizacji zlecenia. Te wszystkie rzeczy musisz wziąć pod uwagę, aby dobrze zaplanować wysłanie walizki.

Zasady przygotowania do transportu walizki jako paczki?

Pamiętaj, że bezpieczne zapakowanie walizki leży po stronie wysyłającego. Tylko wtedy firma kurierska może przyjąć na siebie odpowiedzialność za jej bezpieczny transport. Musisz ją dobrze owinąć folią, ewentualnie wsadzić do kartonu. Tylko tak opakowana stanowi paczkę. I jest bezpieczna – nie grożą jej otarcia, rozdarcia czy zabrudzenie. Jest też wtedy miejsce na to, żeby prawidłowo zaadresować paczkę.

nadanie walizki jako paczki

Pamiętaj, że zawartość walizki musisz dobrze  zapakować, by ją zabezpieczyć. Poszczególne przedmioty muszą ściśle do siebie przylegać, a ewentualne rzeczy tłukące się muszą być dodatkowo zabezpieczone (najlepiej folią). Waga paczki na trasach międzynarodowych nie może przekroczyć 50 kg, a na trasach krajowych 30 kg. O tym też musisz pamiętać, aby móc bezproblemowo nadać swoją paczkę. Ponadto nie możesz łączyć dwóch paczek ze sobą, jeśli ich wielkość przekroczyłaby dopuszczalne wymiary (lub wagę). Jeśli nie będą przekraczać – to nadal musisz tak zapakować swoją przesyłkę, aby stanowiła nierozerwalną całość.

Pamiętaj również o prawidłowym i czytelnym napisaniu adresu dostawy oraz danych kontaktowych odbiorcy. Tylko wtedy przesyłka dotrze na pewno we właściwe miejsce i zadzieje się to bez zbędnym opóźnień.

Czy mogę wysłać dowolne rzeczy w walizce, która jest paczką?

Są rzeczy, które są wyłączone z przewozu firmami kurierskimi i także w walizce nie powinniśmy ich wysyłać. Ich lista jest dostępna w regulaminie przewoźnika. Z rzeczy oczywistych to alkohol, wyroby tytoniowe, biżuteria, broń palna czy żywe zwierzęta lub leki (ich przesyłka musi spełniać wymagania wskazane w regulaminie), ale ta lista jest zdecydowanie dłuższa i warto się z nią zapoznać. Możliwe konsekwencje wynikające z przewożenia rzeczy zabronionych czy zagrażających bezpieczeństwu innych paczek ponosisz Ty Nadawco. Pamiętaj również, że wyroby szklane wysyłasz na własną odpowiedzialność, chyba że mają opakowanie producenta i są wysyłane oddzielnie. Więc ich prawidłowe zapakowanie jest szczególnie istotne.

Przesyłanie walizki a ewentualne reklamacje

Ewentualne roszczenia wygasają w momencie, gdy adresat przyjmie paczkę bez zastrzeżeń. Jeśli jednak ubytek czy uszkodzenie pojawi się po rozpakowaniu przesyłki, a w chwili dostarczenia nie były widoczne uszkodzenia paczki, możesz składać reklamację. Jednak to po Twojej stronie leży udowodnienie, że do uszkodzenia doszło w czasie transportu. Na zgłoszenie takiej reklamacji masz dwa dni i należy zrobić to drogą mailową.

Jeśli Twoja przesyłka nie dojdzie na miejsce lub czas jej transportu, będzie zbyt długi – to możesz składać reklamację. Jednak może tego dokonać tylko i wyłącznie nadawca przesyłki – w terminie 14 dni od nadania jej. Po Twojej stronie leży dostarczenie wszelkich dokumentów potrzebnych do rozpatrzenia reklamacji. Procedura reklamacji jest dokładnie opisana w regulaminie świadczenia usług kurierskich.

Czy warto wysyłać walizkę jako paczkę?

Tak, bo to zdecydowanie bezpieczny sposób przemieszczania się przedmiotów. Jeśli zdecydujesz się podróżować, wysyłając przez sobą walizkę, będziesz to robić zdecydowanie wygodniej, a często taniej. Nawet podróżując samochodem, zyskujesz: oszczędzasz nerwy przy pakowaniu, oszczędzasz amortyzatory, nie nosisz ciężarów. I możesz zabrać więcej. Więc to naprawdę bardzo fajna opcja!