Naprawa towaru poza UE

Naprawa towaru poza UE, a wysyłka

Naprawa towaru poza UE

Wysyłka towarów poza UE związana jest za każdym razem z odprawą celną w Polsce, jak i kraju docelowym. Osoba, która nadaje towar w naszym państwie, nie musi płacić żadnych opłat celno-podatkowych związanych z przesyłką. Wyjątkiem jest sytuacja, w której zdecyduje się na warunki dostawy, w których przenosi na siebie obowiązek uiszczenia tych opłat. Służby kraju docelowego wyliczą je według obowiązujących w tym państwie przepisów. Dowiedz się, z czym wiąże się wysyłka i naprawa towaru poza UE.

Wysyłka — naprawa towaru poza UE

Procedura wysyłki towaru do naprawy poza UE wiąże się z uruchomieniem procesu uszlachetniania biernego. Proces ten ulega zakończeniu wtedy, gdy artykuły wrócą do Polski. W przypadku, kiedy konkretny przedmiot nie zostanie zwrócony, będzie on potraktowany przez służby obcego państwa jako przesłanie towaru handlowego. W efekcie przedstawiciele tego kraju naliczą opłaty celno-podatkowe. Mogą także zastosować karę administracyjną związaną z wprowadzeniem w błąd służb celnych. Istotne jest także to, że procedura wiąże się z naliczeniem opłat celno-podatkowych z uwzględnieniem polskiej taryfy. Przeprowadza się też ocenę, która pozwala stwierdzić, o jaką kwotę wzrosła wartość konkretnego towaru po naprawie. Więcej informacji można uzyskać na stronie lub przez kontakt z Ministerstwem Finansów. Warto również wspomnieć, że naprawa towaru poza UE może polegać na warunkach gwarancji. Jest to sytuacja, która wiąże się z brakiem naliczonych opłat po obu stronach. Jednak to od celnika zależy, jak dana przesyłka zostanie zakwalifikowana.

Wysyłka towaru poza UE w innych celach

Towar można wysłać poza UE w celu sprzedaży, próbki handlowej, prezentu bądź też zwrotu. W pierwszej opcji należy do towaru dołączyć fakturę handlową. Co więcej, przygotowuje się ją w języku polskim i angielskim. W tym przypadku odprawy celnej konieczny jest także numer EORI. Jest to ważne, ponieważ bez tego oznaczenia odprawa nie będzie możliwa. Ponadto, po dostarczeniu przesyłki sprzedawca nie będzie mógł ubiegać się o zwrot podatku. Numer EORI wymaga się od podmiotów gospodarczych, które eksportują i importują towary na teren UE spoza jej obszaru. Obejmuje to zatem artykuły, które sprowadzane są z Chin. Numer ten wydaje się na stałe i jest unikatowy. Wniosek o jego wydanie składa się przez Internet. Trzeba zdawać sobie sprawę, że towary przewożone na terenie UE nie wymagają numeru EORI.

Wysyłka towaru w celu przesłania próbki handlowej poza UE

Towar wysyła się także poza UE w celu dostarczenia odbiorcy próbki handlowej. W takiej sytuacji nie wymaga się faktury. Zamiast tego trzeba postarać się o fakturę proformę. Oczywiście sporządza się ją zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Procedura polega na uproszczonej odprawie celnej. Na ogół jest też tak, że nie ponosi się żadnych opłat dla odbiorcy w kraju przeznaczenia. Istotne jest to, że przedstawiciele służb celnych kraju docelowego klasyfikują przesyłki do odprawy. Dlatego należy liczyć się z tym, że może dojść do stwierdzenia przez nich, że przesyłka zawierająca więcej sztuk jednakowego towaru nie może być próbką handlową. W takich okolicznościach w stosunku do artykułów służby użyją normalnego taryfikatora celnego. Dlatego przesyłkę odprawią, jako standardowy towar handlowy.

Naprawa towaru poza UE

Wysyłka towaru poza UE jako prezent

Kolejnym przypadkiem jest wysyłka towaru poza UE jako prezent. Taka sytuacja wymaga przeprowadzenie procedury odprawy celnej po obu stronach. Co więcej, jest to również sytuacja, w której służby celne kraju docelowego podejmą decyzję, czy będzie można w tej sytuacji zastosować rozwiązanie w postaci odprawy uproszczonej. Może zdarzyć się, że przedstawiciele obcego państwa zakwalifikują artykuł jako towar wyróżniający się znaczną wartością. W takich okolicznościach odbiorca będzie zobligowany do uiszczenia opłaty celno-podatkowej, aby otrzymać przesyłkę.

Wysyłka towaru jako zwrot

Ostatnim przypadkiem jest wysyłka towaru zakwalifikowana jako zwrot artykułów zakupionych poza UE. Jest to sytuacja, która wymaga dołączenia do przedmiotów faktury zakupu. Potrzebny będzie też dowód odprawy celnej. Dzięki temu nadawca będzie mógł bez przeszkód ubiegać się o zwrot opłat celno-podatkowych oczywiście, jeśli takowe były w trakcie importu. Nie trzeba się tutaj obawiać, że służby celne kraju docelowego obciążą opłatami celno-podatkowymi. Jednakże konieczna jest tutaj zakończona odprawa celno eksportowa. Co więcej, musi być ona przede wszystkim potwierdzona przez służby kraju docelowego, a więc w tej sytuacji Polski.

Informacje dotyczące dokumentu elektronicznego IE-599

Dokument elektroniczny komunikat IE-599 stanowi potwierdzenie wywozu towaru poza UE do celów stosowania stawki 0 procent przy eksporcie towarów. Dokument przedstawia się w Urzędzie Skarbowym i dzięki temu można odzyskać VAT. Jest on także stosowany w przypadku odpraw czasowych poza UE, a więc napraw, wymiany, a także przy targach, wystawach i innych podobnych sytuacjach.

Wysyłka związana z naprawą za pomocą Eurospedycji

Eurospedycja zapewnia szybką dostawę paczek i najwyższą jakość usług. Zapoznaj się z naszą ofertą o międzynarodowym zasięgu i skontaktuj się z nami, by poznać więcej szczegółów.