paczka standardowa

Paczka standardowa, wymiar, waga i zawartość

paczka standardowa

Świat zmienia się w dynamicznym tempie. W przeszłości niewiele osób wyobrażało sobie rzeczywistość, w której ludzie robią zakupy bez wychodzenia z domu. Coraz częściej zamawia się produkty ze sklepów internetowych. Ludzie niejednokrotnie także przemieszczają się, zmieniając miejsce zamieszkania, opuszczają kraje i wybierają inne państwa do życia. Wszystko to wpływa na wzrost popularności firm kurierskich i usług związanych z przesyłaniem paczek. Mimo że procedura ta na trwałe wpisała się do współczesnego świata, nierzadko zdarza się, że pojawiają się pewne wątpliwości. Szczególnie dotyczą one tego, jakie wymiary, wagę, a także zawartość powinna mieć paczka standardowa. Sprawdź, na co należy zwrócić uwagę.

Paczka standardowa — jakie są wymagania dotyczące wymiarów?

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest przesyłka standardowa. Wybierając taki rodzaj nadania paczki, należy zadbać o to, aby miała ona kształt prostopadłościanu lub sześcianu. Firmy kurierskie działające na rynku mają różne wytyczne, jeśli chodzi o jej wymiary. W przypadku Eurospedycji obwód nie może przekraczać 300 cm. Wielkość uzyskuje się przez przemnożenie najkrótszych boków przez dwa, a następnie dodanie do uzyskanego w ten sposób wyniku boku najdłuższego. Co więcej, ostatni uwzględniany parametr nie może przekroczyć 200 cm. Należy zadbać także o jej odpowiednie zabezpieczenie. Umieszcza się ją w kartonie, który stanowi jednolitą całość. Opakowanie owija się streczem, wzmacnia taśmą i wpisuje adres odbiorcy razem z numerem kontaktowym.

Jaka powinna być waga paczki?

Osoby, które chcą wysłać swoją przesyłkę, spotykają się również z różnymi pojęciami odnoszącymi się do ciężkości. Wyróżnia się wagę rzeczywistą, rozliczeniową, a także wymiarową. Pierwsza, to po prostu wartość uzyskana po zważeniu towaru. Druga podawana jest na fakturze i porównuje się ją z wagą wymiarową. Z kolei ostatnia opisuje faktyczne wymiary paczki, a więc jej szerokość, długość, wysokość i oczywiście wagę. W przypadku przesyłki standardowej wielkość rzeczywista najczęściej nie może przekroczyć 40 lub 50 kg.

paczka standardowa

Jakie produkty nie mogą znaleźć się w takiej paczce?

Istotne znaczenie ma także zawartość przesyłki. Kurier nie zajmie się realizacją zlecenia, jeśli paczka będzie zawierała przedmioty zabronione. Podstawę stanowią tutaj przepisy prawa, konwencje i umowy międzynarodowe, których stroną jest kraj nadania lub doręczenia. Z listy tej wyłącza się alkohol, narkotyki, a także wyroby tytoniowe. Nie mogą to być także elementy niebezpieczne, które mogą wyrządzić szkodę innym osobom lub uszkodzić pozostałe przesyłki znajdujące się w transporcie. Ponadto z takiej drogi dostarczenia rezygnuje się w przypadku żywych roślin, zwierząt, dzieł sztuki, biżuterii, pieniędzy, płynów, środków farmaceutycznych sprzedawanych na receptę. W przypadku ostatnich możliwe jest wysyłanie witamin i suplementów diety pod warunkiem, że wpisze się w formularzu, jaki to jest rodzaj środków. Co więcej, muszą być one zgodne z wymogami i pozwoleniami danego kraju.

Przed nadaniem paczki warto sprawdzić regulamin konkretnej firmy i zapoznać się z listą produktów wyłączonych z transportu. Praktycznie w każdej organizacji stosuje się podobne zapisy. Jednak należy to jeszcze zweryfikować, żeby nie mieć żadnych wątpliwości.

Paczka standardowa – dodatkowe informacje

Szczególnym typem przewożonych towarów jest szkło. Wiele przedsiębiorstw, które realizują usługi kurierskie, zastrzega, że ten rodzaj produktów należy pakować w specjalne opakowania przystosowane do transportu. Warto pamiętać o tym, że gdy rzeczy ze szkła umieszcza się w paczce zbiorowej wraz z pozostałymi przedmiotami, nie podlegają one ubezpieczeniu. Najczęściej jest tak, że takie towary ze względu na to, że wymagają ostrożnego traktowania, wysyłane są na odpowiedzialność klienta.

Do grupy wyjątkowych przedmiotów wysyłanych w przesyłce standardowej zalicza się również sprzęt elektroniczny, a więc komputery, laptopy, urządzenia RTV, czy AGD. Zaleca się tutaj stosowanie oryginalnego opakowania, które jest odpowiednio przygotowane przez producenta do transportu drogowego. W przeciwnym przypadku kurierzy proszą o umieszczenie treści, w której nadawca wyraża zgodę na wysyłkę na własną odpowiedzialność.

Większość jednostek działających na rynku ma bardzo podobne wymagania w zakresie przesyłek standardowych. Niewielkie różnice mogą dotyczyć rozmiaru, a także wagi. Wybierając takie rozwiązanie, należy dobrze zapoznać się z wytycznymi. Produkty pakuje się porządnie, bez wystających elementów, najlepiej w opakowania mające kształt sześcianu lub prostopadłościanu. Pominięcie pewnych warunków przyczyni się do zakwalifikowania przesyłki do niestandardowej grupy, co wiąże się z naliczeniem wyższych opłat. Dlatego należy dbać o to, aby wysyłane produkty spełniały wymagania przewoźników. W ten sposób uniknie się ewentualnych kłopotów, a całe zlecenie zostanie zrealizowane szybko i sprawnie.