rodzaje opakowania do wysyłki przesyłki

Rodzaje opakowania do wysyłanej przesyłki – jak odpowiednio dobrać? Cz.1

rodzaje opakowania do wysyłki przesyłki

Dobór rodzaju opakowania do wysyłanej przesyłki jest niezmiernie istotny.  Opakowania wykonane z tych materiałów muszą być solidne, aby wysyłane towary nie zostały uszkodzone. Wybieramy rodzaj opakowania np. kopertę, paczkę lub paletę z zależności od tego, co planujemy wysłać. Rodzaje opakowania do wysyłanej przesyłki.

Jednymi z pierwszych czynności, jakie musimy wykonać są m.in. pomiar rozmiarów przesyłek oraz ich masy. Uzyskane wyniki decydują o tym, z jakim  rodzajem przesyłki mamy do czynienia. Wówczas można je dostarczyć bez problemu, w ramach normalnych procedur. Te informacje są przydatne głównie po to, aby łatwiej je sortować i przekazywać przesyłki do dostarczenia.

W przypadku paczki o nietypowym kształcie i zawartości np. jakiś kruchy materiał, czy łamliwy, trudny do zapakowania, ale również duży i ciężki przedmiot itp., wówczas są to przesyłki niestandardowe. Przewóz i dostarczanie takich paczek jest trudniejsze, ale aktualnie całkowicie możliwe.

Należy wspomnieć, że wraz z narastającym rozwojem e-commerce na całym świecie niestandardowe przesyłki są realizowane z powodzeniem np. betoniarki, silniki itp., ale pod warunkiem, że są dokładnie zapakowane i opisane. Trzeba się wtedy dopasować się do wytycznych i wymogów firm kurierskich, żeby nie było szkód zarówno dla nadawcy, jak i kuriera oraz odbiorcy.

Z kolei jeżeli jest to firma np. internetowa, która zajmuje się sprzedażą wysyłkową towarów, to jest także ich nadawcą. Jest ona zobowiązana do prawidłowego opakowania, czyli zabezpieczenia zawartości na czas transportu. Dodatkowo dana paczka powinna mieć także etykietę z informacją o szczegółach wykonywanej usługi i ewentualnie o szczególnych warunkach dostawy.

Rodzaje opakowania do wysyłanej przesyłki i jego dobór

Ogólne zasady bezpiecznego pakowania przesyłek w zależności od różnych czynników:

  • od jej zawartości tj. płyny: beczki, butle, odpowiednie pojemniki na ciecze; towar sypki: kontenery, skrzynki, foliowe worki w kartonach; dokumenty: koperty; drobne elementy: foliopaki i pozostałe: opakowania kartonowe, skrzynki, kontenery, palety;
  • wielkość opakowania dostosowuje się do wielkości i zawartości przesyłki, tak aby zmniejszyć do minimum puste przestrzenie wewnątrz opakowania;
  • wytrzymałość opakowania należy dostosować do ciężaru oraz kształtu zawartości, przy czym nie wolno formować z kartonu nieregularnych kształtów i w tym przypadku zastosować większe opakowanie a puste przestrzenie uzupełnić wypełniaczem;
  • przesyłając elementy maszyn bądź urządzeń należy z nich usunąć smary, płyny lub inne ciecze;
  • w opakowaniach stosuje się przegrody i wypełnienia, natomiast na spodzie, wierzchu i po bokach folię bąbelkową, czy profile styropianowe o odpowiednich kształtach;
  • przesyłka winna być oklejona obowiązującymi nalepkami ostrzegawczymi;
  • należy stosować odpowiednio wytrzymałą taśmę zabezpieczającą do zaklejenia dna oraz góry pudełka;
  • trzeba również usunąć z pudełka wszystkie etykiety i inne oznaczenia wysyłki, a także zabezpieczyć towar w środku, aby zapewnić dobrą amortyzację zawartości paczki.

rodzaje opakowania do wysyłki przesyłki

Koperty kurierskie

W przypadku przesyłania dokumentów i małych przedmiotów najlepszym wyborem jest koperta kurierska o symbolu DOX. Pakowane w nią przedmioty i dokumenty nie mogą być większe niż na poziomie 35 × 25 × 5 cm oraz posiadać masę nie większą niż 1 kg. Taki rodzaj przesyłki jest stosowany w kraju oraz za granicą. Dodatkowo warto jest pakowane dokumenty najpierw włożyć w koszulkę foliową i dopiero do koperty. Zabezpieczy to je przed zabrudzeniem i zniszczeniem.

Natomiast w przypadku drobnych przedmiotów elektronicznych, np. telefonów, czy aparatów itp. najlepiej jest zachować oryginalne opakowania. Dodatkowo zabezpieczamy je foliopakiem. Taka foliowa koperta może mieć nieco różniące się wymiary w zależności od firmy kurierskiej. Najważniejsze jest, żeby w takie opakowanie umieszczać tylko przedmioty o określonych wymiarach. Natomiast delikatne, kruche przedmioty nie można umieszczać luzem w takich kopertach.

Pudełka z płyty wiórowej i tekturowej

Takie opakowania wykonuje się z elastycznej tektury wiórowej. Charakteryzuje je lekkość i wygoda w przenoszeniu. Ich kolory to brązowy lub biały. Zwykle stosuje się je do kosmetyków, farmaceutyków, czy innych wyrobów o średniej ciężkości.

Pudełka z tektury falistej

Takie pudełka mają większą wytrzymałość i przeznacza się je do wysyłania trochę cięższych przedmiotów. Wyprodukowane z falistego materiału dają również określoną amortyzację. Są to wytrzymałe opakowania. Przeznacza się je na wysyłki o dalekim zasięgu. Pudła z tektury falistej  wytwarza się w różnych rozmiarach. Dodatkowo należy wiedzieć, że przedmioty, których masa nie jest wyższa niż 31,5 kg najlepiej i najbezpieczniej wysyłać za pomocą kartonów posiadających regularne kształty (nieuszkodzone oraz bez kodów, naklejek itp.).

Zamykane pudełka ze sklejki

Najczęściej używa się ich w transporcie transgranicznym. Cechują się lekkością, a jednocześnie solidnością pomimo wykonania ich z klejonej sklejki. Z tego względu najczęściej używa się je w lotniczym transporcie towarowym.

Dokonywanie pomiarów pakowanych produktów

Pakowane wyroby przed wyborem pudełka powinno się prawidłowo i dokładnie zmierzyć. Do uzyskanych pomiarów produktu dodajemy do każdego wymiaru po 5 cm. Tak aby móc jak najlepiej dobrać pudełko i umożliwić zastosowanie odpowiednich dodatkowych zabezpieczeń podczas transportu. Dotyczy to zagwarantowania miejsca na zawinięcie każdego przedmiotu oddzielnie i wypełnienie pudełka dodatkową wyściółką.

Dodatkowe zabezpieczenia – rodzaje opakowania ochronnego

Do takich opakowań należą przede wszystkim folia bąbelkowa i pianka opakowaniowa.

Folia bąbelkowa

Stanowi ona najbardziej popularne opakowanie ochronne, jakie pojawiło się dotychczas na rynku. Charakteryzuje się dużą funkcjonalnością, o czym wiedzą firmy sprzedające i wysyłające produkty. Daje ona wyjątkową ochronę podczas transportu lub przechowywania delikatnych, kruchych i łamliwych towarów.

Pianka opakowaniowa – pianka polietylenowa

Stosuje się ją do robienia wielu rodzajów opakowań ochronnych. Wyrób ten jest bardzo podatny na tworzenie różnych kształtów i dlatego daje się wykroić z niego dowolną formę, dopasowaną do danego produktu. Pianka ma większą gęstość, a przy tym jest stabilniejsza od granulatu styropianowego. Stosuje się ją zatem do pakowania np. wyrobów elektronicznych, ceramiki, elementów i produktów szklanych, sprzętu AGD, czy innych delikatnych i wrażliwych powierzchni. Ponadto wykazuje ona odporność na wilgoć. Z pianki opakowaniowej – polietylenowej robi się poduszka, która zabezpiecza przed udarami i upadkami.

W tej części przedstawiono jedynie kilka rodzai opakowań do wysyłania przesyłki i ich dobór. Zachęcamy do przeczytania również 2 części tego artykułu.