Sposoby pakowania przesyłek z materiałami budowlanymi

Sposoby pakowania przesyłek z materiałami budowlanymi

Sposoby pakowania przesyłek z materiałami budowlanymi

Rynek przesyłek kurierskich rozwija się z roku na rok. Oprócz standardowych przesyłek coraz częściej mamy do czynienia z paczkami gabarytowymi. Osoby planujące budowę domu lub poważniejszy remont mieszkania doskonale zdają sobie sprawę z tego, że solidne materiały budowlane w dobrej cenie często można znaleźć dopiero na drugim krańcu Polski. W artykule zastanowimy się, jakie są najpopularniejsze sposoby pakowania przesyłek z materiałami budowlanymi.

Sposoby pakowania przesyłek z materiałami budowlanymi

Coraz więcej firm kurierskich specjalizuje się w transportowaniu ciężkich paczek, nawet do 4000 kilogramów. Przewozy o takich gabarytach odbywają się na paletach. Takie usługi są szczególnie przydatne w przypadku, gdy materiały, które zamówiliśmy, produkowane są w zupełnie innej części kraju. Niestety bardzo często składy budowlane nie organizują wysyłki cegieł, czy bali drewnianych, więc musimy się tym zająć we własnym zakresie. Najlepiej skorzystać z profesjonalnej firmy kurierskiej.

Jak poprawnie zapakować towar na palecie?

Produkt, który zamierzamy wysłać, musi znajdować się na odpowiednio dobranej palecie. Oprócz tego musi być poprawnie spakowany i zabezpieczony. Tylko wówczas wtedy kurier podejmie się przetransportowania paczki do miejsca docelowego.

Przede wszystkim produkty należy ułożyć tak, by zapewnić maksymalną stabilność ładunku. Jeśli poszczególne artykuły ustawimy w równych kolumnach, to zapewnimy ciężkim paletom bezpieczny transport. Równie ważną kwestią jest, by poszczególne elementy ściśle do siebie przylegały. Dzięki temu cała przesyłka będzie bardziej wytrzymała i odporna na wstrząsy. Pozwoli to nam również uniknąć uszkodzeń, wynikających z uderzeń lub przesunięć w trakcie transportu.

Pamiętajmy, by wszystkie elementy mieściły się w granicach szerokości i długości palety. Wystające rzeczy mogą się uszkodzić w transporcie. W najgorszym wypadku kończy się to rozerwaniem przesyłki. Ważne jest, by cięższe ładunki ulokować na dole. Spowoduje to większą stabilność palety i zapobiegnie zniszczeniu lżejszych pakunków. Istotne jest również zabezpieczenie przesyłki z zewnątrz. Owinięcie całej palety folią stretch ochroni ją przed zabrudzeniami i wilgocią.

Sposoby pakowania przesyłek z materiałami budowlanymi

Ogólne zalecenia odnośnie do pakowania przesyłek, sposoby pakowania przesyłek z materiałami budowlanymi

Przygotowując transport materiałów budowlanych, warto znać ogólne zasady konstruowania paczek. Koniecznie należy używać grubego kartonu (minimum trzy warstwy), gdyż cieńszy łatwo ulega zniszczeniu. Każda paczka powinna być zaklejona dokładnie, przy użyciu dużej ilości taśmy, tak by jej przypadkowe otwarcie nie było możliwe. Przy klejeniu używamy wyłącznie taśm przeznaczonych do pakowania. By wzmocnić karton, można go owinąć taśmą stretch.

Ważne by pudła nie były zbyt małe ani za duże. Za ciasne może pęknąć, a zbyt luźno zapakowane mogą zgnieść się pod naporem cięższych ładunków. Absolutnie należy unikać wrzucania mniejszych przedmiotów luzem do paczki. Podczas przesuwania w transporcie mogą się uszkodzić.

Zdecydowanie odradzamy używania do klejenia kartonów taśm malarskich i izolacyjnych. Nie są one przeznaczone do tego celu i szybko odpadają. Z podobnych powodów należy unikać używania papieru lub folii spożywczej do owinięcia przesyłki. Nie powinno się również wysyłać kartonów do połowy zapakowanych. Może to spowodować uszkodzenie opakowania lub nawet zawartości samej przesyłki. Nie jest również wskazane łączenie pudeł za pomocą taśmy klejącej, gdyż niekiedy poszczególne elementy mogą się odłączyć i zagubić w transporcie.

Jako wypełnienia zawartości ciężkiej paczki, używamy wyłącznie grubego materiału amortyzującego. Kulki styropianowe, czy też ścinki papieru nie ochronią wystarczająco takiej przesyłki. Znaczenie bardziej efektywne w takim przypadku okazują się fragmenty falistej tektury lub pianki. Łączymy ze sobą wyłącznie kartony o podobnej wielkości.

Zalety przesyłek paletowych

Jeśli mamy do przewiezienia duży ładunek zdecydowanie wygodniej będzie go spaletować. Poprawnie skompletowana przesyłka daje gwarancję dowozu produktu w stanie nienaruszonym. Jest to również korzystne pod względem finansowym. Często przewiezienie jednej palety kosztuje taniej niż kilku paczek oddzielnie. W ten sposób możemy przewozić praktycznie wszystko, pamiętając jedynie, by waga jednego pakunku nie przekroczyła 1000 kilogramów. Wymiary ładunku są również ściśle określone i wynoszą 80 × 120 cm w podstawie i do 180 -200 cm wysokości.

Brak wózka widłowego wcale nie wyklucza możliwości nadania palety. Wiele firm kurierskich posiada specjalne samochody z windą do samodzielnego załadunku. Trzeba tylko taką potrzebę wcześniej zgłosić. Jedyne, o czym należy pamiętać, to by przesyłka stała w takim miejscu, gdzie samochód może wygodnie podjechać.

Jak więc widać mamy różne sposoby pakowania przesyłek z materiałami budowlanymi. Absolutnie nie należy obawiać się transportów paletowych. Dają one gwarancję bezpiecznego dowozu nawet bardzo delikatnego materiału. Często taka przesyłka jest również tańsza niż tradycyjne paczki.