statusy przesyłek kurierskich

Statusy przesyłek kurierskich – co oznaczają?

statusy przesyłek kurierskich

Statusy przesyłek kurierskich dają informacje określające stopień zaawansowania realizacji usługi transportowej w danym czasie. Każda przesyłka kurierska bowiem ma swój indywidualny numer identyfikacyjny pozwalający na sprawdzenie, gdzie się ona aktualnie znajduje. Zatem monitorowanie statusu przesyłki pozwala na lepsze planowanie dnia w czasie, kiedy czekamy na kuriera. W końcu pozwala on na określenie terminu jej doręczenia. Natomiast śledzenie statusów jest możliwe dzięki wykorzystaniu narzędzia do śledzenia przesyłki oraz nadanie indywidualnego numeru paczce.

Statusy przesyłek kurierskich – rodzaje

Istnieje kilka statusów, z których każdy dotyczy innej lokalizacji bądź czynności wykonywanej w związku z przesyłką. Dostęp do statusów mają nadawca i odbiorca w czasie zamówienia przesyłki. Mogą oni w każdej chwili sprawdzić jej stan. Okazuje się, iż moment zmiany statusu jest często odmienny w różnych firmach kurierskich. W niektórych z nich zatem status zmienia się wówczas, gdy dana paczka opuszcza jedną lokalizację, a w innych zmiana jest dopiero wtedy, kiedy przesyłka dociera do kolejnego oddziału.

W związku z tym każdy, kto nawet jednorazowo nadał lub oczekiwał na paczkę od kuriera, otrzymywał kilkukrotnie na adres e-mail, lub SMS-em krótką informację na temat stanu transportu. Aktualnie wszystkie działające na polskim rynku firmy kurierskie stosują powiadomienia o statusie transportu paczki. Tymczasem nadawca zwykle dostaje informację dopiero w momencie odbioru paczki przez odbiorcę, bądź w przypadku problemu z jej dostarczeniem. Natomiast odbiorca otrzymuje powiadomienie na kilku etapach podróży przesyłki tj. począwszy od przygotowania jej do nadania, aż do momentu przekazania do doręczenia.

Rodzaje statusów przesyłek kurierskich

Rozróżniamy kilka rodzajów statusów przesyłek. Dzięki temu, że większość firm kurierskich ujednolica informacje wysyłane do nadawców i odbiorców, to statusy paczek mają zwykle podobne brzmienie. Nie mniej jednak bez względu na to, czy wybieramy tanie przesyłki kurierskie, czy droższe należy sprawdzić, jakie informacje można otrzymać od kuriera. Wyróżniamy zatem następujące statusy przesyłek:

Zarejestrowano dane przesyłki

Status ten oznacza, że nadawca wygenerował list przewozowy tj. wprowadził niezbędne dane do systemu i zapłacił za nadanie paczki. Jednak przesyłka nie została jeszcze przekazana kurierowi. Status ten potwierdza, że złożono na paczkę dyspozycję dotyczącą rozpoczęcia podróży.

Przesyłkę odebrał kurier

Status ten to informacja przekazana odbiorcy, że nadawca przesyłkę wydał kurierowi. Natomiast kurier dostarczył ją do najbliższego oddziału firmy kurierskiej, a stąd ruszy ona w dalszą drogę. Przekazanie przesyłki można uznać za właściwy czas jej nadania. Od tego bowiem czasu rozpoczyna się początek terminu doręczenia. Zazwyczaj wynosi on do 2 dni roboczych, ale niekiedy paczka może być dostarczona na miejsce nawet następnego dnia.

Przyjęcie przesyłki w oddziale

Komunikat ten można sprawdzić jedynie za pomocą opcji śledzenia przesyłki. To jest informacja o tym, że przesyłka jest obsługiwana w centrum sortowania lub przyjęta do oddziału firmy kurierskiej. Stąd zatem zostanie przekazana bezpośrednio do doręczenia i oczekuje tam na odebranie przez kuriera, który obsługuje rejon przeznaczenia przesyłki. Obserwując aplikację śledzącą przesyłkę taki status może występować kilkukrotnie dla jednego zamówienia. Zależy to ile razy jest paczka przekazywana między oddziałami, zanim otrzyma ją adresat.

Paczka przekazana do doręczenia

Wydanie przesyłki do doręczenia to informacja, która oznacza, że kurier odebrał przesyłkę z ostatniego oddziału i jedzie z nią we wskazane miejsce odbioru. Równolegle z tym komunikatem można otrzymać szacowane widełki czasowe doręczenia, a nawet bezpośredni numer kontaktowy do kuriera. Status taki zazwyczaj występuje rano, kiedy kurierzy pakują przesyłki w oddziałach i wyruszają z nimi w drogę. Informacja o wydaniu przesyłki do doręczenia jest zwykle jednoznaczna z doręczeniem jeszcze tego samego dnia.

Doręczona

Jest to status przesyłki informujący o tym, że paczkę odebrał  odbiorca. Zmiana statusu na  Doręczona może się pojawić także zaraz po wizycie kuriera lub w ciągu najbliższych godzin.

Zwrot

Jest to wiadomość o tym, że paczkę adresat nie odebrał np. był on nieobecny. W tym wypadku przesyłka oczekuje na kolejny cykl doręczenia, który odbędzie się następnego dnia roboczego. Innym powodem zwrotu może być nierozpoznanie przesyłki przez odbiorcę lub odmowa jej przyjęcia. W obu tych sytuacjach przesyłkę zwróci się na adres nadawcy.

Śledzenie paczek a statusy przesyłek kurierskich

Śledzenie przesyłki nie jest obowiązkowe, ale korzystanie z tej opcji ma zalety głównie dla odbiorcy, ale i również dla nadawcy przesyłki. Szczególnie jest to istotne, jeżeli w ciągu kolejnych dni od nadania przesyłki odbiorca jej nie otrzymał. Skorzystanie z opcji śledzenia przesyłek online rozpoczyna się od momentu, gdy jest już ona przygotowana i wydana do doręczenia. Od tego czasu powinniśmy mieć informacje, co dzieje się z daną przesyłką.

Z tego względu ważne jest, aby każdy nadawca korzystający  z usług firm kurierskich, wiedział, co oznaczają statusy przesyłek. Wiedząc zatem, co oznaczają komunikaty, wysyłane przez firmy kurierskie warto jest nadać paczkę bezpiecznie, nie martwiąc się o brak informacji na temat jej dalszych losów. Dzięki komunikatom, które wysyłają firmy kurierskie do nas mamy całkowity dostęp do informacji na temat przebiegu jej trasy, a także pełną kontrolę nad losami naszej paczki.

Status przesyłek zatem można sprawdzić na stronie wybranego przez nas przewoźnika przeznaczonej do ich śledzenia. Ponadto, jeśli np. złożyliśmy zamówienie w sklepie internetowym, wówczas sprzedawca powinien nas także informować mailowo, gdzie jest dana paczka i kiedy jest planowany czas jej doręczenia. Takie komunikaty są charakterystyczne dla dużych sklepów. Śledzenie, czyli sprawdzenie przesyłki na stronie internetowej jest bardzo proste, ponieważ potrzebne jest jedynie podanie numeru paczki.

Następnie po kliknięciu powinna pojawić się informacja, gdzie znajduje się obecnie nadana przesyłka i jaką drogę już ma za sobą. W statusie przesyłki widać dużo szczegółów, m.in. konkretną godzinę oraz datę związaną z daną lokalizacją paczki. Jeżeli więc sklep poinformował nas podczas zamówienia, że paczka dojdzie w 24 h od momentu odebrania jej od kuriera, to można sprawdzić w statusie przesyłki, czy rzeczywiście wszystko idzie zgodnie z określonym planem. Czasami mają miejsce opóźnienia w dostarczeniu, ale wówczas na pewno nas o tym poinformują nieco wcześniej.

statusy przesyłek kurierskich

Statusy przesyłek kurierskich

Śledzenie przesyłek zagranicznych – statusy przesyłek kurierskich zagranicznych

Monitorowanie i śledzenie paczki, czy innej przesyłki to na pewno bardzo wygodne i pomocne rozwiązanie. W tym przypadku nie musimy się  zastanawiać czy rzeczywiście wszystko jest w porządku. Śledzenie przesyłek krajowych  podglądamy zwykle z ciekawości. Natomiast śledzenie paczek zagranicznych jest wyjątkowo dobrym rozwiązaniem w celu sprawdzenia ich statusu. Zatem nadając paczki np. do Anglii, czy Niemiec warto skorzystać z opcji ich śledzenia, aby nie martwić się o transport.

Należy zaznaczyć, że śledzenie przesyłki zagranicznej jest usługą darmową i prostą. Polega ona na możliwości sprawdzenia, gdzie obecnie znajduje się nasza paczka. Statusy przesyłek otrzymujemy od firm kurierskich. Aktualizujemy je kilka razy dziennie, co 30 minut.

Śledzenia przesyłek – sposób postępowania i statusy przesyłek kurierskich

Pierwszym krokiem jest sprawdzenie statusu przesyłki, który wykonuje się w następujący sposób: najpierw wchodzimy na stronę firmy kurierskiej, następnie rejestrujemy się i nadajemy przesyłkę. Po czym wybieramy zakładkę „śledź przesyłkę” i wpisujemy numer ewidencyjny. Sprawdzamy wówczas aktualne daty i godziny przekazania paczki. Najczęściej jest tak, że zanim przesyłka dotrze do odbiorcy, pojawia się w kilku różnych sortowniach. Tutaj  identyfikuje się je i wprowadza do systemu. Każdą identyfikację odnotowuje się w systemie. Dzięki temu można na bieżąco śledzić jej status na stronie wybranego przewoźnika.

Od którego momentu możemy śledzić przesyłkę?

Jak zatem śledzić przesyłkę, gdy odbierze ją kurier? Chcemy wiedzieć, gdzie jest nasza paczka. Tym bardziej, iż musimy pilnie wyjść, a przesyłka jest w drodze. Firmy kurierskie pomyślały o możliwości wystąpienia takiego przypadku.

Ostatecznie po złożeniu zamówienia i dokonaniu płatności, otrzymujemy na adres e-mail numer identyfikacyjny wygenerowany przez wybranego przewoźnika, tzw. numer trackingowy. Taki numer jest najczęściej generowany w dniu planowanego odbioru paczki i wysyłany rano na nasz adres email. Można go też otrzymać zaraz po opłaceniu zamówienia. Dotyczy to przypadku, gdy wybieramy usługi, w których samodzielnie drukujemy etykietę.

Każdą przesyłkę można śledzić dopiero po odbiorze przez kuriera. Opcja śledzenia danej paczki jest widoczna zaraz pod rubryką wyceny paczki. Wpisujemy numer trackingowy od przewoźnika. Dodatkowo wprowadzamy opcję powiadomień SMS i mailowych w momencie odbioru paczki i doręczenia. W wyniku tych działań Program Tracker wyśle na adres e-mail powiadomienie o odebraniu przesyłki oraz jej doręczeniu do adresata.

Należy pamiętać, skanów paczki nie aktualizujemy w czasie rzeczywistym. W wyniku tego pierwszy skan odbioru może być widoczny, dopiero gdy kurier wróci do oddziału około 18:00, a dyspozytor zarejestruje paczkę w systemie. Ponadto skany nie są aktualizowane codziennie. Średni czas aktualizacji między jedną sortownią a drugą wynosi około 48-72 h i tylko w dni robocze. Przesyłki nie są transportowane w weekendy lub tylko niedziele, w zależności od firmy i sortowni. Przechowywane są one wówczas w rozdzielniach.

Zamawianie kuriera firmy kurierskiej

Firmy kurierskie to firmy logistyczne, które mają sieć oddziałów oraz zatrudniają kurierów z danego regionu. Jednocześnie duże firmy kurierskie posiadają swoje punkty nie tylko w całej Polsce, ale również za granicą. Dzięki temu mogą one świadczyć usługi na całym świecie i każdego dnia dbać o swoich klientów. W końcu korzystanie z usług firm kurierskich ma wiele pozytywów. Jednym z nich jest to, że niektóre paczki dostarczane są do odbiorców w jeden dzień roboczy. Okazuje się, że aby paczka mogła przejechać setki kilometrów i dotrzeć w jeden dzień niezbędna jest praca wielu ludzi oraz urządzeń.

Zamówienie kuriera firmy kurierskiej rozpoczyna się tym, iż nadawca zleca odbiór paczki wybranej firmie kurierskiej. Z kolei takie zlecenie składa przez Internet (poprzez stronę https://www.eurospedycja.com/ i w zakładce nadaj paczkę). Zgodnie z wytycznymi w zleceniu podaje się informacje o paczce, jej masę oraz trzy wymiary, oraz adres nadawcy i odbiorcy. Na tej podstawie następuje odbiór paczki przez firmę kurierską, a wprowadzone dane znajdą się w liście przewozowym, który generuje system. List ten zawiera kod QR lub kreskowy umożliwiający weryfikację paczki przez automaty sortujące oraz urządzenia, z których korzystają kurierzy. Następnie oddział, który otrzymał zlecenie, przydziela kuriera z danego regionu, a on odbiera paczkę, po czym przekazuje ją do oddziału.

Sortowanie paczek i dostarczenie ich do odbiorcy

W dalszej kolejności pracownicy firmy kurierskiej odpowiedzialni za dobrą pracę magazynu i oddziału sortują i pakują paczki na samochody wahadłowe. Ładunki te z paczkami w godzinach wieczornych przewożone są z oddziałów firm kurierskich do sortowni głównej. Tymczasem w sortowni automatyczne sortery skanują kody z listów przewozowych. Dzięki temu paczka trafia na odpowiedni samochód wahadłowy do oddziału doręczającego.

Dalej posortowane paczki są ładowane na samochody frachtowe i rano są dowożone do oddziałów doręczających, a tam firma kurierska przekazuje paczki kurierom do doręczenia. Dla przykładu paczka nadana jednego dnia np. w Gdańsku lub Wrocławiu trafia w nocy na sortownię główną. Tam już godzinach porannych przesyłka znajduje się w oddziale doręczającym. Paczka taka jest wydawana kurierowi, który doręczy ją pod wskazany adres odbioru.

Przesyłka za pobraniem

Sposób działania takiej przesyłki jest prosty i polega on na tym, że kurier dostarcza przesyłkę za pobraniem do odbiorcy, a on musi uregulować płatność. Wysyłka za pobraniem jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób pierwszy raz kupujących u danego dostawcy. Dodatkowo także dla tych osób, które nie mogą dokonać przedpłaty za pośrednictwem Internetu. Uregulowanie płatności za przesyłkę odbywa się u kuriera.

Jeżeli wybierzemy taniego kuriera zamówionego na stronie dostarczy on przesyłkę z opcją za pobraniem w przeciągu 2 dni roboczych. Należy zaznaczyć, że usługa taka jest przeznaczona dla osoby fizycznej, oraz prowadzącej firmę.

Statusy przesyłek kurierskich – podsumowanie

Podsumowując okazuje się, że są różne formy wysyłania przesyłek z możliwością śledzenia ich statusów. Nie brakuje także kurierskich firm krajowych, które działają zarówno w kraju, jak i za granicą. Jedną z takich firm jest Eurospedycja, która jest profesjonalnym serwisem logistycznym. Świadczy ona wysokiej klasy usługi spedycyjne. Zapraszamy do odwiedzenia jej strony internetowej, a także osobistego kontaktu w celu sprawdzenia szerokiej oferty usług.