obowiązki odbiorcy przesyłek kurierskich

Wypełnienia zawartości przesyłki

obowiązki odbiorcy przesyłek kurierskich

W ciągu ostatnich lat na popularności zyskuje biznes e- commerce. Coraz częściej wysyłamy bądź zamawiamy paczki za pośrednictwem internetu. Poprawne zapakowanie paczki daje gwarancję, że przesyłka dotrze do adresata w stanie nienaruszonym. By tak było, należy zadbać o odpowiednie wypełnienia zawartości przesyłki kurierskiej.

Wypełnienia zawartości przesyłki kurierskiej

Podczas transportu rzeczy kruchych i cennych wypełnienie jest niezwykle ważne. Same kartonowe pudełka mogą spowodować, że rzeczy będą się w nich obijały i niszczyły. Wypełniacze  w profesjonalny sposób amortyzują paczkę, dzięki czemu jej zawartość jest chroniona przed uderzeniami czy upadkami. Przeciwdziałają również przedarciom i rozerwaniom przesyłki. Często wypełnienie to wymóg firm. Bez niego kurierzy mogą nie przyjąć naszej przesyłki.

To, czy wybierzemy wypełniacze profesjonalne, czy ich tańsze zamienniki zależy wyłącznie od Waszego budżetu. Jeśli przesyłki wysyłamy często, warto wybrać pierwszą opcję.

Wypełnienia zawartości przesyłki musi być profesjonalne

W tym przypadku mamy szereg możliwości. Do tych najbardziej popularnych należą:

Wypełniacze typu flopak

Jest to najprostsza kostka ze styropianu. Może mieć postać tak zwanych chrupek typu S do wypełniania ciężkich przedmiotów lub chipsów, czyli cienkich fragmentów styropianu, skutecznie chroniących lekkie elementy. Flopaki zabezpieczają wyjątkowo dokładnie, jednakże ze względu na swoje niewielkie rozmiary, mogą dostawać się do wnętrza przedmiotów. Należy pamiętać, by nie używać ich do pakowania elektroniki, gdyż przypadkowe potarcie ich o siebie spowoduje wytworzenie elektryczności statycznej. Może to zniszczyć sprzęt.

Formy styropianowe

Jeden z najbardziej bezpiecznych sposobów transportu, z racji tego, że kształt jest dokładnie dopasowany do przewożonego przedmiotu. Stosuje się najczęściej w przewozie elektroniki        i mebli.

Folia bąbelkowa

Nazywana również pęcherzykową. Zabezpiecza ona towar przed wstrząsami, zarysowaniami i innymi czynnikami zewnętrznymi oraz chroni go przed uszkodzeniem. To jedno z najpopularniejszych wypełnień paczek. Folie są wodoszczelne i bardzo wytrzymałe. Dostępne są w rolkach, z perforacją lub bez. Różnią się również wielkością bąbelków. Często stosuje się również woreczki wykonane z tego materiału. Nadaje się do transportu: przedmiotów szklanych, mebli, książek, urządzeń RTV i AGD.

wypełnienie zawartości przesyłki kurierskiej

Pianka polietylenowa

Doskonale nadaje się do zabezpieczenia delikatnych powierzchni. Bardzo dobrze chroni przed zarysowaniami. Najczęściej dostępna w rolkach lub arkuszach.

Folia antystatyczna

Chroni wrażliwe produkty przed oddziaływaniem statycznym i elektrycznym. Używa się jej najczęściej do transportu części i podzespołów elektronicznych oraz aparatów fotograficznych. Dostępna jest również w formie woreczków.

Poduszki z powietrzem

Jest to zdecydowanie najtańsze rozwiązanie spośród tych profesjonalnych. Niestety z uwagi na łatwość uszkodzenia wypełnienia, jego zakres zastosowań jest dość wąski. Sprawdzi się doskonale przy transporcie lekkich i małych rzeczy, niemających ostrych krawędzi. Często stosuje się je przy transporcie porcelany lub szkła o łagodnych brzegach.

Wypełniacze typu skropak

Różni się nieco składem od flopaku, choć fizycznie bardzo go przypomina. Najważniejsze, że jest to materiał biodegradowalny i antystatyczny. Można więc go użyć do zabezpieczenia elektroniki. Co istotne ma on właściwości antytoksyczne i rozpuszcza się w wodzie. Z tego powodu należy pamiętać, by nie narazić go na deszcz, śnieg lub zawilgotnienie.

wypełnienie zawartości przesyłki kurierskiej

Zabezpieczenia amatorskie

Jeśli paczki przesyłamy sporadycznie, to nie będziemy raczej skłonni do zakupu profesjonalnych wypełnień. Wówczas należałoby się skupić na domowych metodach zabezpieczania paczek od wewnątrz. Możemy w tym celu wykorzystać na przykład: ścinki gazet, papier pakowy, trociny, ścinki wyjęte z niszczarki, fragmenty tkanin lub podarte kartony. Bezwzględnie należy pamiętać, że żadne z wyżej wymienionych materiałów nie ma takich właściwości zabezpieczających jak wspomniane wcześniej wypełnienia profesjonalne.

Sposób pakowania jest równie ważny, jak rodzaj wypełnienia

Pakując przesyłkę, koniecznie zwróćmy uwagę na to, by przedmiot nie dotykał bezpośrednio do boków pudeł, a także nie ocierał się o inne elementy. Specjaliści twierdzą, że wypełnienie powinno wyściełać paczkę na około 5 centymetrów od ściany kartonu oraz innej zawartości. Twórzmy przesyłki      w taki sposób, by uniemożliwić przedmiotom przemieszczanie się wewnątrz paczki. Tylko wówczas będziemy mieć pewność, że dotrze ona bezpiecznie na miejsce.

Poprawne wypełnienie zawartości przesyłki kurierskiej jest gwarancją, że paczka dotrze do adresata w stanie nienaruszonym. Należy więc z rozwagą wybrać rodzaj wypełniacza, dopasowując go do materiałów, które chcemy przekazać kurierem.