Wysyłki kurierskie – zalety i wady

Wysyłki kurierskie – zalety i wady

Wysyłki kurierskie to jedna z form usług wysyłkowych realizowanych bezpośrednio do odbiorcy. Są świadczone najczęściej w celu dostarczania małych przesyłek o niewielkiej masie. Należą do nich np. dokumenty, kosmetyki, prezenty, ubrania i wiele innych wyrobów, które są w miarę łatwe w transporcie. Przesyłki kurierskie stanowią alternatywny dla poczty sposób dostarczania paczki do adresata.

Wyróżnia się kilka rodzajów usług kurierskich, które zapewniają np. szybszą dostawę czy uwzględniają rodzaj przesyłek. Również poszczególne firmy kurierskie różnią się specyfikacją. W Polsce istnieją przedsiębiorstwa małe i duże, w tym krajowe i międzynarodowe. Wszystkie wysyłki są objęte w swym działaniu logistyką charakterystyczną dla firm transportowych. Przewoźnicy tacy dostarczają paczki transportem lotniczym, ciężarowym i kolejowym.

Zatem w procesie logistycznym dany przewoźnik odbiera paczkę od nadawcy i dostarcza do właściwego punktu transferu. Następnie jest ona przekazana do innego pojazdu, w którym są też paczki dla końcowego rejonu. Z tego wynika, że każda przesyłka jest jedynie elementem sieci dostawczej, a czas jej wysyłki zależy od  harmonogramu danego przewoźnika.

Wysyłki kurierskie – różne sposoby dostarczania

Realizacja wysyłek kurierskich ma miejsce zarówno w miastach, jak i okolicach podmiejskich na terenie całej Polski. Przeznaczone są one nie tylko dla przesyłek dokumentowych, ale i także paletowych. Trzeba wiedzieć, iż usługi kurierskie są zwykle wykonywane w ciągu całej doby, przez siedem dni w tygodniu. Jednak otrzymanie paczki jest możliwe jedynie w dni robocze i w określonych godzinach.

Przesyłkę można nadać w punkcie obsługi klienta danej firmy kurierskiej. Jest ona zazwyczaj dostarczana do domu adresata. W tym przypadku nie występują większe problemy z jej odbiorem. Klient jest wcześniej powiadamiany telefonicznie bądź SMS-em lub mailem o dacie i godzinie jej dostarczenia.

Należy nadmienić, że zdecydowana większość firm kurierskich oferuje dostarczenie przesyłek nie tylko do rąk własnych odbiorcy, ale także do punktu obsługi bezpośredniej. Zwykle oba rodzaje wysyłek nie są dodatkowo płatne. Zatem wybór należy do zlecającego. Cechują się one zupełnie różnymi zaletami oraz wadami. Ponadto wyróżniamy także przesyłki za pobraniem, gdzie kurier inkasuje opłatę za towar przy odbiorze.

Zalety i wady wysyłek dostarczanych do domu adresata

Do zalet zaliczamy: wygodę i oszczędność czasu, niezawodność dostawy przesyłki, niewygórowaną cenę, dostępność dostawy w kraju lub za granicą oraz elastyczność. Natomiast do wad należą: brak poczucia bezpieczeństwa o daną przesyłkę, możliwość jej zagubienia oraz trudności z reklamacją takich usług.

Zalety

Korzystanie z usług kuriera jest bardzo wygodne, pozwalające na zaoszczędzenie czasu oraz zapewniające jej niezawodność. Nie musimy w ogóle wychodzić z domu, żeby ją zamówić. Po przesyłkę przyjeżdża kurier i dostarcza ją do odbiorcy. Szczególnie jest to dobrym rozwiązaniem w przypadku konieczności nadania paczki wielkogabarytowej. Firmy kurierskie dostarczają zwykle przesyłkę do adresata na terenie Polski w ciągu jednego dnia. Trochę dłuższe terminy mają miejsce w przypadku przesyłek zagranicznych. Z tego wynika, że są one bardzo elastyczne w działaniu.

Coraz większa dostępność stanowi dużą zaletę tego rodzaju usług. Firmy kurierskie po prostu mają swoje strony internetowe i łatwo je znaleźć, tak samo jak dane, ofertę oraz cennik usług. Zlecenie odbioru paczki jest też bezproblematyczne. Wystarczy kontakt telefoniczny i podanie niezbędnych informacji o naszej przesyłce. Poza tym kuriera można również zamówić za pośrednictwem Internetu i formularza umieszczonego na stronie.

Z uwagi na aktualną powszechność wysyłek kurierskich ceny takich usług spadły. Najczęściej opłata za dostawę jest ok. dwukrotnie niższa niż kwota pieniędzy, jaką musielibyśmy wydać na samodzielny transport towarów na terenie Polski. Firmy kurierskie pobierają zazwyczaj opłaty w zależności od wielkości i masy paczki.

Wady

Nadawcy wysyłek kurierskich nie zawsze mają poczucie bezpieczeństwa o swoją przesyłkę. Szczególnie chodzi tutaj o omyłkowe dostarczenie jej do innej osoby, a także możliwość jej zagubienia. Jest to szczególnie ważne, gdy przesyłka zawiera ważny i cenny dla nas produkt. Korzystanie jednak ze sprawdzonych usług kurierskich może wyeliminować taką przykrą ewentualność.

Kolejną wadą jest trudność z załatwieniem reklamacji w zakresie takich usług. Nie mniej jednak profesjonalna firma nie pozwoli na wystąpienie takich negatywnych sytuacji.

Wysyłki do adresata za pobraniem

Przesyłka za pobraniem to paczka wysyłana za pomocą kuriera, który przekazuje przesyłkę dopiero po pobraniu pieniędzy za jej dostarczenie. Jednocześnie nadawca przesyłki musi przy jej powierzeniu tak samo jak w przypadku innych rodzajów paczek opłacić koszt samej przesyłki. To dlatego, aby firma kurierska nie była stratna w przypadku nieodebrania paczki przez odbiorcę.

Takie oferty mają praktycznie wszystkie firmy liczące się na rynku. Koszty takiej przesyłki są zazwyczaj większe od tej typowej, ponieważ firma kurierska musi przyjąć gotówkę, zdeponować ją na koncie i odesłać do nadawcy, czyli wydłuża się czas załatwiania całej sprawy. Odbiorca paczki za pobraniem może opłacić ją w zależności od kuriera gotówką lub kartą kredytową. Takie przesyłki są dostępne tylko na terenie Polski. Ponadto ich maksymalna kwota to przeciętnie kilka do kilkunastu tysięcy złotych.

Podczas gdy zdecydujemy się na ten rodzaj przesyłki, musimy podać swoje konto bankowe lub adres, na który dostarczą gotówka za paczkę. Po pozytywnym dokonaniu wszystkich czynności przesyłkowych firma kurierska najczęściej w ciągu 2-3 dni roboczych odsyła pieniądze na wskazany adres bankowy czy domowy.

Zalety wysyłek za pobraniem

Zalety tego rodzaju przesyłek to również wygodna forma płatności między sklepem internetowym a klientem. Aktualnie w Internecie istnieje wiele sklepów realizujących usługi sprzedaży różnych produktów. Zatem taka wygodna forma rozliczenia jest wyjątkowo pożądana. Klient poprzez wybranie takiej opcji, zapłaci kurierowi za towar w paczce i nie musi wcześniej robić przedpłat, czy wysyłać przekazów pocztowych lub przelewów. Wówczas opłacenie przesyłki kurierowi gotówką zajmie tylko kilkanaście sekund. Następną zaletą jest bezpieczeństwo transakcji. Klienci niechętnie dokonują przedpłaty i wpłacają pieniądze, za którego towaru nie otrzymali.

Przesyłki za pobraniem zapewniają komfort kupującemu. Dzięki opłacaniu przesyłki przy odbiorze może on najpierw ją sprawdzić, czy otrzymał zamówiony produkt i nie został oszukany. Mimo takiego ułatwienia i tak klient może natrafić na nieuczciwego sprzedawcę czy oszusta.

Ponadto przesyłki za pobraniem często realizuje się podczas sprzedaży prywatnej przez Internet na portalu ogłoszeniowym. Wtedy bez obaw osoba kupująca może odebrać od drugiej osoby sprzedającej przesyłkę i uregulować rachunek za nią u kuriera. Posiadają one także zaletę dla samych sprzedających. Jeśli nie mamy życzenia wdrażać swoich systemów płatniczych lub podawać danych naszego konta bankowego, to możemy sprzedawać towary, dzięki przesyłce za pobraniem. Wówczas odbieraniem płatności zajmie się firma kurierska.

Wysyłki kurierskie — więcej zalet niż wad

Z przedstawionego opisu wynika, że wysyłki kurierskie są bardzo wygodną formą dostarczania przesyłek od adresata do odbiorcy. Jednocześnie posiadają wiele zalet, przy stosunkowo małej ilości wad. Na pewno są one konkurencyjne w stosunku do innych sposobów wysyłania i doręczania przesyłek.