Zwrot przesyłki kurierskiej zza granicy

Zwrot przesyłki kurierskiej zza granicy

Zwrot przesyłki kurierskiej zza granicy

Współcześnie rozwiązania, które wykorzystują firmy przewozowe, dają ogromne możliwości, jeśli chodzi o międzynarodowe przesyłanie paczek. Towary dostarcza się bardzo szybko. Co więcej, proces obsługi zamówień jest niezwykle wygodny i komfortowy. Kuriera można zmówić za pośrednictwem prostego formularza. Wystarczy wpisać najważniejsze dane, a przedstawiciel organizacji pojawi się pod wskazanym adresem w wyznaczonym terminie w celu dostarczenia przesyłki. Czasami zdarza się zwrot przesyłki kurierskiej zza granicy do nadawcy.

Podstawowym powodem takiego stanu rzeczy jest błędne wpisanie danych adresata. Dzieje się tak także wtedy, gdy odbiorca jest nieosiągalny. Może również odmówić przyjęcia paczki. Kto w takiej sytuacji ponosi koszty związane ze zwrotem towaru?

Zwrot przesyłki kurierskiej zza granicy – niewłaściwie wpisany adres

Najczęstszym problemem związanym ze zwrotem przesyłki zarówno krajowej, jak i zagranicznej jest nieprawidłowo wpisany adres. Warto podkreślić fakt, że do pomyłek w adresie dochodzi bardzo często. Dlatego podczas wypełnianie formularza koniecznie trzeba zweryfikować wszystkie dane. Adres odbiorcy musi być kompletny. Pamiętać trzeba o tym, że wystarczy jedna zła cyfra, a paczka będzie zwrócona.

Zwrot przesyłki kurierskiej zza granicy – nieudane doręczenie

Czasami zdarza się także, że kurier stara się dostarczyć przesyłkę pod odpowiedni adres, jednak bez powodzenia. Wówczas najczęściej pozostawia się powiadomienie o podjętej próbie. Gdy następne kroki nie przyniosą pożądanego rezultatu, paczkę zwraca się do nadawcy. Firma przewozowa ma określone procedury w tym zakresie. Najczęściej podejmuje dwie lub trzy próby dostarczenia towaru.

Zwrot przesyłki kurierskiej zza granicy – odmowa przyjęcia paczki

W praktyce dochodzi także do takich sytuacji, w których odbiorca odmawia przyjęcia paczki. Przyczyną może być to, że nie został on powiadomiony o przesyłce. Odbiorcy rezygnują również z przyjęcia ładunku, gdy ten jest uszkodzony. Gdy do tego doszło, nadawca ma prawo do reklamacji i zwrotu.

Zwrot przesyłki kurierskiej zza granicy – paczka przekracza dopuszczalny rozmiar bądź wymiary

Każda osoba, która składa zamówienie, zobligowana jest do podania informacji dotyczących rozmiaru, a także wagi towaru. Paczki przechodzą do sortowni. Tam proces obsługują maszyny. Determinuje do konkretne rozmiary przesyłek. Gdy ze względu na nietypowe rozmiar przesyłek spedytor nie będzie w stanie jej dostarczyć, zostaje ona zwrócona do magazynu nadawcy. Do takiego przypadku dochodzi także wtedy, gdy towar nie jest odpowiednio zabezpieczony i uszczelniony. Gdy ładunek będzie zagrażał innym paczkom ze względu na wyciekające substancje, czy ostre krawędzie także należy spodziewać się zwrotu. Istotne jest to, że to nadawca ponosi odpowiedzialność za wybór najlepszej metody zapakowania, a także uszczelnienia przesyłki.

Zwrot przesyłki kurierskiej zza granicy – w paczce znajdują się niedozwolone przedmioty

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że w nie wszystkich przypadkach można skorzystać z usług kuriera. Istnieje lista produktów niedozwolonych. Interesujące jest to, że niektóre państwa mają własne przepisy związane z towarami, których zabrania się w przesyłce. Dlatego też osoba korzystająca z takiej opcji musi być w pełni świadoma tych zasad. Dzięki temu uda się uniknąć następnych problemów. Trzeba pamiętać o tym, że przedsiębiorstwa przewozowe mogą odmówić przyjęcie paczek, które zawierają przedmioty niebezpieczne i zabronione.

Zwrot przesyłki kurierskiej zza granicy – odesłanie towaru przez odbiorcę

Trudno znaleźć osobę, która nie otrzymała nietrafionego prezentu lub nabyła produkt, który po dostarczeniu okazał się katastrofą. Zdarza się, że zakupy podejmuje się zbyt pochopnie. Polskie przepisy określają, że klient e-sklepu może zwrócić paczkę najpóźniej do 14 dni od odstąpienia od umowy. W tym czasie sprzedawca z Polski musi przyjąć produkt, a następnie zwrócić pełną kwotę. Oczywiście pod warunkiem, że rzeczy się nie używało. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że przedsiębiorca pokrywa koszty zwrotu.

W celu dokonania tego działania odbiorca wysyła do sklepu oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Wówczas firma oddaje równowartość ceny towaru i pokrywa koszty doręczenia. Natomiast wydatki związane z odesłaniem reguluje klient. Co więcej, w przypadku gdy wybiera inny sposób dostawy niż najtańszy, który oferowany jest przez sprzedawcę, wtedy firma nie ma obowiązku oddania takiej kwoty.

Czy wszystkie towary można zwrócić przesyłką kurierską?

Istotne jest to, że nie wszystkie produkty można zwrócić za pośrednictwem przesyłki kurierskiej. Dotyczy to przede wszystkim przedmiotów, które wykonuje się indywidualnie na zamówienie, na przykład odzież szyta na miarę. Nie oddaje się także wyrobów, które ulegają zepsuciu lub mają krótki okres ważności. Dotyczy to przede wszystkim jedzenia. Nie odsyła się również rozpakowanych płyt z muzyką, grami, czy też filmami.

Osoba dokonująca zwrotu nie musi wybierać tej samej firmy przewozowej, która zajmowała się dostarczeniem towaru. W tym celu warto poszukać taniego przedsiębiorstwa, które oferuje usługi na najwyższym możliwym poziomie. Dlatego jeśli potrzebujesz zrobić zwrot paczki kurierskiej zza granicy, sprawdź naszą ofertę.