przesyłki kurierskie z Irlandii

Przesyłki kurierskie z Irlandii do Polski – przepisy, koszty, ciekawostki

przesyłki kurierskie z Irlandii

W Irlandii mieszka i pracuje duża, polska społeczność. Nic dziwnego, że każdego dnia w tym kierunku wysyła się naprawdę sporą liczbę paczek. Praktycznie każdy z nas ma znajomego lub kogoś w rodzinie, kto swoje życie ułożył za granicą. Polacy doskonale rozumieją potrzebę utrzymywania stałego kontaktu w takich sytuacjach. Szansa na przekazanie bliskiej osobie prezentu z okazji urodzin czy na przesłanie nigdzie indziej niespotykanych przysmaków jest niezwykle istotna. Przesyłki kurierskie z Irlandii do Polski i w kierunku odwrotnym, choć możliwe i niesprawiające tak naprawdę większych problemów, rodzą pewne pytania. Na przykład czy wysyłka wiąże się z określonymi formalności lub, czy któraś ze stron jest w takim przypadku zobowiązana do zapłacenia cła?

Zanim ktokolwiek nada więc paczkę na tej trasie, powinien zapoznać się z pewnymi obowiązującymi zasadami. I choć te różnią się oczywiście między kolejnymi firmami kurierskimi, pewne wytyczne pozostają bez zmian.

Co trzeba wziąć pod uwagę przy nadawaniu przesyłki z Irlandii?

Przesyłanie paczek z Irlandii oraz z Polski do Irlandii, oferuje wielu przewoźników. To oczywiste, że najkorzystniejszym rozwiązaniem jest jednak znalezienie firmy, która pochwalić może się nie tylko stabilną pozycją na rynku, ale również atrakcyjnymi, konkurencyjnymi cenami. Koszty mogą być bowiem horrendalnie wysokie, gdy przesyłkę nadaje tak zwany klient indywidualny. W Eurospedycji wszystko zależy od ciężaru danej przesyłki. Waga paczki do 10 kilogramów jest równoznaczna z opłatą od 10 Euro. Z kolei paczka o wadze do 40 kilogramów, to koszt od 36 Euro (Jeśli chcesz nadać paczkę do Irlandii, sprawdź aktualny cennik). Cena za nadanie paczki stanowi więc pierwszą kwestię, którą warto wziąć pod uwagę.

Kolejna przesłanka dotyczy rzecz jasna gabarytu danej przesyłki. Niekiedy w podróż ma wyruszyć przecież sporej wielkości mebel czy sprzęt, a kiedy indziej drobny przedmiot. Oferta Eurospedycji odnosi się zarówno do wysyłek standardowych, gabarytowych, jak i palet czy przeprowadzek. A to oznacza, że z pomocą przewoźnika klient może nadać zarówno sporej wielkości gabaryt, jak i mały pakunek. Ma to ogromne znaczenie, między innymi w trakcie przeprowadzek. Przetransportowanie mebli, a niekiedy nawet całego dorobku życia jest bardzo trudne. Zwłaszcza gdy robi się to na tak duże odległości.

To, co jest równie istotne dla zainteresowanych klientów, to oczywiście proces złożenia i realizacji zamówienia. Skomplikowane procedury nie są przecież zbyt zachęcające. Na szczęście tu każda paczka otrzymuje swój indywidualny numer trackingowy, co daje możliwość śledzenia jej drogi. Co więcej, przewóz paczek realizowany jest w systemie „od drzwi do drzwi”, a całość personaliów wraz z danymi bankowymi przesyła się prostą drogą mailową. Formularz jest przejrzysty i łatwy w wypełnieniu. Tak naprawdę wystarczy wypełniać kolejne rubryki, określić między innymi wymiary, wagę oraz rodzaj paczki.

przesyłki kurierskie z Irlandii

O czym nie możesz zapomnieć, nadając przesyłki kurierskie z Irlandii do Polski?

Czy w kwestii formalności trzeba jednak o czymś jeszcze pamiętać? A co z przepisami obowiązującymi na takich trasach? Tutaj podkreślić należy, że Irlandia, tak jak i Polska, należy do Unii Europejskiej. A ten fakt, jak wiadomo, już bardzo wiele ułatwia. Kłopotliwe formalności i opłaty związane z cłem czy VAT-em nie mają miejsca. Nie ma też obowiązku tworzenia dokumentacji dla urzędników kontrolujących przesyłki.

To, o czym trzeba jednak pamiętać, to indywidualny regulamin samego przewoźnika. Zanim nadamy produkty takie, jak kosmetyki, suplementy diety, leki czy żywność, dobrze sprawdzić, czy aby na pewno jest to możliwe. Są też produkty, których na pewno nie wolno wysyłać kurierem. I to niezależnie od tego, czy przesyłka krążyć będzie po kraju, czy przekroczy jego granice. W praktycznie wszystkich firmach kurierskich zabronione jest nadawanie żywych zwierząt, dzieł sztuki czy produktów wybuchowych. Zabronione jest również wysyłanie towarów objętych akcyzą, a więc alkoholu, papierosów i tytoniu.

I choć zazwyczaj zainteresowani nadaniem paczki za granicę, w tym przypadku wysyłający przesyłki kurierskie z Irlandii, zdają sobie sprawę z pewnych ograniczeń, nadal pojawiają się próby obejścia przepisów. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z pewnych konsekwencji takiego postępowania, nierzadko bardzo dotkliwych.

Z usług jakiej firmy kurierskiej warto skorzystać?

Gdy chodzi o paczki krajowe, wybór firmy kurierskiej nie jest wcale trudny. Jeśli w grę wchodzą jednak pakunki, które finalnie trafić mają za granicę lub do Polski zza granicy, często okazuje się, że znalezienie odpowiedniego przewoźnika jest już nieco trudniejsze.

Kiedy już jednak znajdziemy firmę realizującą tego rodzaju zlecenia, po pierwsze liczy się jej doświadczenie w tak dalekosiężnych usługach transportowych. Po drugie, ogromne znaczenie ma też umożliwienie nadawcom śledzenia przesyłki. Nie bez znaczenia pozostaje też zapewnienie stałego kontaktu z klientem i pewna elastyczność w odbiorze paczki. Niektóre firmy kurierskie określają do tego konkretne dni. Inne odbierają paczki w każdy dzień roboczy, od poniedziałku do piątku. Pewne udogodnienia, choć z pozoru nieistotne, tak naprawdę są kluczowe. Z pewnością warto zwrócić więc na nie uwagę.